Hesabım Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim Sepetim

Davlumbazlar

Ankastre Davlumbazlar

Hava fanı olarak da bilinen davlumbazlar, mutfakta yemek yaparken ağır kokuların oluşmasını engeller. Dumanı, buharı, ısıyı ve yağı filtreleyerek boru yoluyla dışarı atar. Mutfaklarda hava sirkülasyonunun oluşmasını sağlarlar. Ocakların veya fırınlı ocakların üzerine monte edilirler. Hava fanları kullanılmadığı takdirde yağ ve buhar etrafa yayılır. Mutfaklar çabuk kirlenir, dolaplarda lekeler meydana gelir. Mutfağınızı sürekli olarak derinlemesine temizlemek zorunda kalırsınız. Ayrıca yemek pişirirken oluşan buhar diğer mutfak mobilyalarınıza ve eşyalarınıza da zarar verebilir. Mutfağınızın her zaman havadar ve temiz kalmasını istiyorsanız mutfağınıza uygun davlumbaz modelleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Davlumbaz Modelleri & Özellikleri

Teknik özellikleri, şekilleri, kullanılan malzeme ve ebatlarıyla çok farklı modelleri vardır. Siyah, beyaz, silver davlumbaz renklerinden mutfağınızın dekorasyonuna uygun olan rengi tercih edebilirsiniz. 60 cm genişliğinde modeller ev ve ofis ortamları için daha uygun olur. Dijital touch, uzaktan kumandalı kontrol sistemleri olan yeni nesil modeller en çok tercih edilenler arasında yer alır. 3 ayrı emiş gücüne sahiptirler. Bacalı veya bacasız olarak kullanılabilirler. 500 metreküp/saat hava transferi sağlarlar. Ses seviyeleri 60 dBA’dır. 2 adet LED lambaya sahiptir. Eğik dokunmatik cam, piramit tipi, ada tipi gibi farklı modeller mevcuttur. Eğimli modellerin eğim oranı tercihlere göre değişebilir. Ada tipi modellerde eğim üç ayrı katmandan oluşur. Bu modeller daha profesyonel kullanımlar için uygundur.

Davlumbaz Hangi Malzemelerden Üretilmektedir?

Üretimde kullanılan davlumbaz malzemesinin sağlık açısından tehdit oluşturmayan türden olması gerekir. Davlumbazlar genellikle AISI 304 malzemeden yapılır. Isının yüksek olduğu mutfaklarda ise AISI 316 kullanılır. Davlumbazlar malzemelerine göre paslanmaz çelik, alüminyum, galvaniz ve boyalı olarak sınıflandırılır. Üretimlerinde en çok kullanılan alüminyumdur. Galvaniz malzeme gıda dışı sektörlerde kullanılır. 

Davlumbaz Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Seçim sırasında bazı kritik önemde detaylar bulunur. Öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta ocağınızın ölçüsü ve konumlandırılacağı alandır. Bu unsurlar satın almak istediğiniz modelin genişliğini belirlemeniz açısından önemlidir. Ölçülere ve zevkinize uygun olarak eğik, üçgen, yuvarlak, piramit, ada tipi modeller arasından seçim yapabilirsiniz. Farklı hız ve kademelere sahip modeller arasında seçim yaparken çekiş gücünü ve gürültü özelliklerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Fazla gürültü yapmayan, kısa sürede hava sirkülasyonu sağlayan modelleri tercih edebilirsiniz. Aydınlatma gücü, temizliğinin kolay olması da dikkate almanız gereken özelliklerdir. Estetik açıdan mutfağınızın genel dekorasyonunu bozmayacak biçim ve renkte model olmasına özen gösterebilirsiniz.

Davlumbaz Avantajları Nelerdir?

Yemek pişirmek çevredeki havanın kalitesini düşürür. Havada uçuşan bir takım partiküllere neden olur. Filtreleme sistemine sahip davlumbazlar havayı kirleten duman, koku, buhar gibi istenmeyen durumları azaltarak hava kalitesini artırmaya yardımcı olur. Yemek pişirmek çok fazla ısı, duman ve koku ürettiğinden mutfakta geçirilen zamanı eziyete dönüşebilir. Davlumbazlar, mutfakta geçireceğiniz zamanı daha konforlu ve keyifli hale getirir. Mutfağın aydınlatması iyi değilse pişirilen gıdaların rengini, pişip pişmediğini görmek zor olabilir. Birçok davlumbaz modelinde bulunan LED ampuller sayesinde mutfakta ekstra aydınlatma sağlanmış olur. Doğrudan ocak üzerinde bulunan aydınlatma yemek pişirme sürecinde size yardımcı olur. Davlumbaz modelleri sıçrayan ve buharlaşan yağ parçacıklarını çekerek kalıntıların çökmesini en aza indirger. Mutfağınızın çok fazla kirlenmemesini sağlarlar.

Davlumbaz Kurulumu Nasıl Yapılır?

Cihazın takılacağı dolapta 15 cm çapında havalandırma boşlukları açılmış olmalıdır. Cihazdan yüksek performans elde edebilmek için boru dönüş açılarının keskin olmaması gerekir. Kolayca ulaşılabilecek noktada cihaz için bir priz bulunmalıdır. Elektrik şebekesi toprak hatlı ve 220 volt olmalıdır. Öncelikle ocak ızgarasının üstünden standart modeller için en az 65 cm, açılı olan modeller için en az 45 cm yükseklik ölçülerek yatay bir kılavuz çizgisi çizilir. Davlumbaz yerleştirilirken alt kısmı bu çizginin hizasına gelmelidir. Cihazın monte edileceği duvarı ve alt bölümde bulanan ocağı ortalayacak şekilde bir kılavuz çizgisi çizilir. Cihaz kutusunun içinden çıkan montaj şablonu, çizilen yatay ve dikey çizgiler dikkate alınarak duvara yerleştirilir. Montaj şablonunda belirtilen noktalar işaretlenerek matkapla 10 mm çapında delikler açılır. İlave baca gerekirse baca bağlantı aparatı, davlumbazın yüksekliği ve dikey kılavuz çizgisi baz alınarak duvara yerleştirilir. Bağlantı aparatındaki deliklerden duvar işaretlenir ve 6 mm çapında iki delik açılarak aparat sabitlenir. Montaj vidaları, duvar ile arasında 5 mm kalacak şekilde açılan deliklere takılır. Cihazın askı sacları motor kabinine sabitlenir. Duvara asılarak teraziye alınır ve vidaları sıkıştırılır. Cihazın filtre kapağı açılarak iç kısmında bulunan deliklere montaj vidaları takılır. Baca çıkışına alüminyum boru bağlantısı yapılır. Besleme kablosu prize takılır. İç baca, baca bağlantı sacına sabitlenir. Dış baca motor kabini üzerinde bulunan deliklere sabitlenir. Gövde ve alüminyum filtrede bulunan koruyucu bant sökülür. Cihazın ayarları yapılarak çalışıp çalışmadığı kontrol edilir.

Davlumbaz Bakımı Nasıl Yapılır?

Davlumbazınızın uzun ömürlü olması için kullanımına dikkat etmeniz ve bakımını düzenli yapmanız gerekir. Cam veya çelik malzemelerden tasarlanmış modellere aşındırıcı sünger ve tel sürmemeniz tavsiye edilir. Filtreleri sabit olan modelleri temizlerken yumuşak uçlu fırçalar kullanabilirsiniz. Kullanım sıklığına göre belirli aralıklarla dış yüzeylerin ve filtrelerin bakımını yapmanız cihazdan alacağınız verimi artırır.

Davlumbaz Nasıl Temizlenmeli?

Davlumbazların yüzeylere çizilmelere karşı oldukça hassastır. Yumuşak bir bez deterjanlı suyla silip kurulayabilirsiniz. Davlumbaz temizliğinde soda, asit, klorid ve çözücüler içeren temizlik maddelerini kullanmamaya özen göstermelisiniz. Eğer cihazın yüzeyi çelik veya alüminyum malzemeden üretilmişse özel bakım ürünleriyle temizleyebilirsiniz. Cihazdan daha iyi performans alabilmeniz için filtrelerinin belirli aralıklarla kullanım sıklığınıza temizlemeniz gerekir. Sürgülerinden ya da mandallarından çıkarılan filtreleri fırçalayıp, bol miktarda köpürttüğünüz suyla temizleyebilirsiniz. Yağ ve kirlerden arındırdıktan sonra kurumaya bırakabilir ya da temiz tüy bırakmayan bir bezle kurutabilirsiniz. Davlumbazın diğer kısımlarını ise nemli bir bezle silerek leke bırakmayacak şekilde kurulayabilirsiniz.

Davlumbaz Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Davlumbaz kullanımı oldukça basittir. Cihazı çalıştırmak için bir kolu hafifçe çekmek ya da sadece bir düğmeye basmak yeterlidir. Mutfağınızda oluşan buharı etkin bir şekilde gidermek için cihazı yemek pişirmeye başladığınızda açmalı, pişirme işlemi sonlandıktan birkaç dakika sonra kapatmalısınız. Yüksek performans, enerji tüketimi ve gürültüyü azaltmak için filtre cam kapağını açık bırakmamalısınız. Cihaz çalışırken mutfak penceresini açmamalısınız. Çünkü açık pencereler davlumbazın performansını olumsuz yönde etkiler. Pişireceğiniz yemeğin türüne göre kademesini ayarlamalısınız. Seçtiğiniz kademeyi dilediğiniz zaman açıp kapayabilirsiniz. Bazı modellerde yemeğiniz pişme süresine göre süre ayarı yaparak kullanabilirsiniz.

Davlumbaz Fiyatları

Davlumbaz modellerinin fiyatları, tasarımları, ebatları, fonksiyonel özellikleri, kullanılan malzeme türüne göre değişkenlik gösterir. Ada tipi davlumbazlar cam tipi modellere göre daha yüksek fiyatlıdır. Dokunmatik modeller en son teknolojik özelliklere sahip oldukları için diğer modellere göre farklı fiyatlandırılır. İkili, üçlü ankastre set modellerini ekonomik açıdan avantajlı oldukları için tercih edebilirsiniz. Set halinde satışa sunulan bu ürünleri uygun fiyatlarda satışa sunulurlar. Siz de yemek kokularının evinizin havasını bozmasını istemiyor, davlumbaz avantajlarından yararlanmak istiyorsanız Simfer web sayfasını ziyaret ederek mutfağınıza ve bütçenize uygun modeli belirleyebilirsiniz. Beğendiğiniz ürünü hemen sipariş edebilirsiniz. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.