Hesabım Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim Sepetim

Ankastre Ocaklar

Ankastre Ocak Modelleri 

Ankastre ocak, mutfak tezgâhları üzerine monte edilerek kullanılan ocak modelleridir. Modern mutfak tasarımlarında en çok tercih edilen ocak çeşitleri arasında yer alır. Doğalgaz, tüp hem doğalgaz hem elektrikle çalışan farklı modelleri vardır. Küçük ve dar mutfaklar için tek gözlü ve iki gözlü modeller rahatlıkla kullanılabilir. Daha büyük mutfaklar ya da yemek pişirme alışkanlıklarına göre 5 göze kadar çıkabilen modelleri vardır. Siz de mutfağınızda modern tasarımlara yer vermekten hoşlanıyorsanız Simfer'in ankastre ocak modellerini tercih edebilirsiniz.

Ankastre Ocak Özellikleri

Ankastre ocakların kullandıkları enerji türüne, üretimlerinde kullanılan malzeme, teknik özellikleri ve boyutlarına göre değişen birçok modeli bulunur. 30 cm, 60 cm, 65 cm, 70 cm, 90 cm gibi farklı ebat ölçülerine sahiptir. Cam ankastre ocak modelleri 2 gözlü modellerden 5 gözlü modellere kadar tercih edilebilirler. Beyaz , siyah, gri renkleri vardır. Düğmeden otomatik olarak ateşleme özelliğine sahiptir. Otomatik gaz kesme emniyetleri vardır. Kare ve dikdörtgen olarak tasarlanmışlardır. İnox domino ankastre ocak modelleri, iki gözlüdür. 30 cm’lik modellerdir. Dikdörtgen şekilde tasarlanmışlardır. Gri renklidir. Ankastre ocak modelleri arasında emaye ve seramik modellerde bulunur. Geleneksel tarzdan hoşlanan kullanıcılar için ideal ürünlerdir. 

Ankastre Ocak Hangi Malzemelerden Üretilmektedir?

Ankastre ocak üretiminde cam, seramik, döküm, metal, emaye ve paslanmaz çelik, inox gibi malzemeler kullanılır. Cam ve seramik ankastre ocak malzemesine sahip modeller şık görünümlüdür. Ayrıca temizlenmesinin kolay olmasından dolayı en çok tercih edilen modeller arasında yer alırlar. Metal, emaye, inox ve çelik modeller sağlam ve dayanıklı ürünlerdir. Bu malzemelerden üretilmiş ocak modellerinin kullanımlarına ve bakımlarına dikkat edildiği takdirde uzun yıllar kullanılır.

Ankastre Ocak Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Ankastre ocak satın almayı düşünüyorsanız ihtiyacınız olan bazı özellikleri belirlemeniz gerekir. Öncelikle alacağınız modelin ebatlarının mutfak tezgahınızda ayrılan bölüme uyması için ölçüsünü almanız gerekir. Daha sonra pişirme ihtiyacınıza göre satın alacağınız ocağın göz sayısını belirlemelisiniz. Kalabalık bir aileye sahipseniz veya geniş bir mutfağınız varsa 4+1 gözlü modelleri tercih edilebilir. Yalnız yaşıyorsanız ya da mutfak tezgâhınız küçükse 2 gözlü modelleri düşünebilirsiniz. Ankastre ocak renkleri ve tasarımı mutfağınızın dekorasyonuna uyum sağlaması açısından önemlidir. Siyah, beyaz, gri gibi klasik renkli modeller arasından mutfağınıza uygun olabilecek rengi tercih edebilirsiniz. Dikdörtgen ve kare modelleri mutfak tezgahınızda ayrılan alana göre seçebilirsiniz. Gaz ile çalışan ankastre ocak modelleri seçerken kullanacağınız yakıt tipini de göz önünde bulundurmalısınız. Doğalgaz veya LPG ile çalışan modeller arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Bu modellerde gaz emniyetinin bulunması önemli kriterler arasında yer alır. Dikkat etmeniz gereken bir başka özellik ise temizliğinin kolay olmasıdır. Pişirme işlemi sırasında yemek taşmaları, yağ sıçraması gibi durumlar olacağı için kolay temizlenen modeller olması zamandan ve emekten kazanmanız açısından önemli bir kriterdir.

Ankastre Ocak Avantajları Nelerdir?

Ocak seçiminizi ankastre modellerden yana kullanacaksanız ankastre ocak avantajları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu ürünler elektrik, doğalgaz, LPG enerjisi ile çalıştıkları için yaşam alanınızın enerji türüne göre seçim yapabilirsiniz. Yaşam alanınız elektrik kullanımına uygunsa elektrikli ankastre ocaklar, doğalgaz kullanımına uygunsa gazlı ankastre ocak modelleri avantajlı enerji tüketimi sağlar. Otomatik çakmak özellikleriyle oldukça pratik kullanım imkânı verirler. Göz sayısı arttıkça aynı anda yemek pişirme imkânınız artar. Bazı modellerde ayrıca küçük bir göz de bulunur. Bu gözü ağır pişmesi gereken yemeklerde, çay demlemekte, Türk kahvesi yapımında kullanabilirsiniz. Elektrikli gözü bulunan modelleri LPG gazınız bittiğinde, doğalgaz da herhangi bir sorun olduğunda kurtarıcı bir seçenek olarak değerlendirebilirsiniz.

Ankastre Ocak Kurulumu Nasıl Yapılır?

Ankastre ocağın mutfak tezgahına kurulumu için ocak ile tezgâh arasında güvenli bir mesafe bulunmalıdır. Bu mesafeler ocak boşluğu, arka ile yan duvarlar arasında en az 6 cm, tezgâh önünde ise en az 5 cm kalacak şekilde olmalıdır. Tezgâh yüzeyi düzgün ve sağlam olmalıdır. Mutfak tezgâhında kullanılan malzemenin en az 100 derece sıcaklığa dayanıklı olması gerekir. Mutfak dolabında ve tezgâh üzerinde gaz hortumunun geçeceği uygun delikler ve cihaz için ayrılmış bir priz olmalıdır. Ocağın kurulumu için öncelikle ocağı dikkatli bir şekilde ters çevirerek yüzeyinin zarar görmeyeceği bir yere koyun. Ocak ile tezgâh arasına sıvı girmesini engelleyecek izolasyon contasını ocağın alt taban çevresine yapıştırın. Ocağı dikkatlice tezgâhta ayrılan yere yerleştirerek tamamen oturduğundan emin olmalısınız. Cihazın alt kısmında montaj aparatlarını kullanarak tezgâha sabitlemelisiniz. Ocak üzerindeki etiketleri çıkarıp bek takımlarını yerleştirmelisiniz. Gaz hortumunu ocağın gaz girişine bağlayın. Gaz kaçağını olup olmadığını kontrol etmeyi unutmamalısınız. Cihazın fişini prize takıp, bütün fonksiyonlarının çalışıp çalışmadığını kontrol ederek ocağınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ankastre Ocak Bakımı Nasıl Yapılır?

Düzenli olarak ankastre ocaklarınızın bakımını yaparak uzun ömürlü olmalarını sağlayabilirsiniz. Ürünün zarar görmemesi için üzerine dökülen yemek kalıntılarının fazla bekletilmeden temizlenmesi büyük önem taşır. Bakımları için pas önleyiciler ve mikrofiber bezlerden yararlanılabilirsiniz. Temizlik sonrasında nem ve deterjan kalıntılarının kalmamasına dikkat etmelisiniz. Sıvı ve püskürtme şeklinde bakım ürünleri kullanabilirsiniz. Bu bakım ürünlerini lekeli yüzeye püskürttükten sonra mikrofiber bezle silip kurulayabilirsiniz. Ocağınızın parlaklığını korumasını istiyorsanız bebe yağı ve benzeri ürünler kullanabilirsiniz. Ankastre ocağınızın elektrik gözü varsa ara sıra üzerine makine yağı dökerek yağlayabilirsiniz. Üzerinde bir yağ tabakası oluşturduktan sonra hafifi nemli bir bezle silerek bakımını yapabilirsiniz.

Ankastre Ocak Nasıl Temizlenmeli?

Ankastre Ocak temizliği üretilen malzemenin özellikleri dikkate alınarak yapılmalıdır. Cam gibi hassas yüzeylere sahip ankastre ocak temizliğinde mikrofiber bezlerin kullanılabilirsiniz. Bulaşık süngerlerinin yumuşak kısımlarından yararlanabilirsiniz. Ocağın yüzey malzemesine uygun temizlik maddeleri kullanılmalısınız. Çamaşır suyu gibi aşındırıcı ürünler kullanmamaya özen göstermelisiniz. Bu tür aşındırıcı temizlik malzemeleri cihazı deforme eder ve yüzeyinin matlaşmasına neden olabilir.

Ankastre Ocak Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dikkatli şekilde kullanarak ankastre ocaklarınızdan uzun yıllar yararlanabilirsiniz. Ankastre ocak kullanımında dikkat etmeniz gerekenler şöyle sıralanabilir; 

  • Yemek pişirirken kapaklı tencere ve tava kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Kapak kullanmadığınız takdirde yakıt tüketiminiz 4 kat artar.
  • Tencerenizin taban genişliğine göre ocak gözü kullanmalısınız. Büyük tabanlı tencere ise büyük gözü, küçük tabanlı tencere ise küçük gözü kullanarak yakıt tüketiminden tasarruf edebilirsiniz. Gaz alevi tencerenin tabanından taşmamalıdır.
  • Düz tabanlı tencereler kullanmalısınız. İçbükey tabanlı tencereler kullanmamaya özen göstermelisiniz.
  • Ankastre ocağınız gazlı ise kafa ve şapkalarını bulaşık makinesinde yıkamamalısınız. Sert sünger ve temizlik malzemeleriyle temizlememelisiniz.
  • Ocağınız LPG ile çalışıyorsa tüpün bulunduğu alanın çok soğuk ya da çok sıcak olmamasına özen göstermelisiniz.
  • Ocağınızın düzenli olarak gaz kontrollerini ve yıllık bakımlarını yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.
  • Gazlı ocakların gözlerinin her zaman temiz olmasına özen göstermelisiniz. 
  • Alevinin düzgün çıktığından emin olmalısınız.
  • Tencere ve tavalarınızın saplarını ocak üzerine gelmeyecek şekilde yerleştirmelisiniz.

Ankastre Ocak Fiyatları

Mutfaklarda pratik kullanım sağlayan ankastre ocakların fiyatları teknik özelliklerine, boyutlarına, üretiminde kullanılan malzemeye göre farklılık gösterir. Küçük ebatlara sahip modeller büyük ebatlarda modelleri göre daha farklı fiyatlarda olabilir. Döküm ve metal modeller ile cam modeller arasında fiyat farkı bulunur. Ocakta bulunan göz sayısı fiyatları etkileyen özellikler arasında yer alır. 2 gözlü modeller ile 4 veya 5 gözlü modeller arasında fiyat farkı bulunur. Ankastre ocağın dokunmatik, otomatik çakmaklı, zaman ayarlı olması fiyatlar üzerinde etkili olur. Siz de mutfağınıza ankastre ocak almayı düşünüyorsanız Simfer’in web sayfasını ziyaret ederek ankastre ocak modelleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.