Hesabım Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim Sepetim

Set Üstü Ocaklar

Set üstü ocaklar, birbirinden lezzetli yemekleri bir arada pişirmeye imkân tanıyan vazgeçilmez bir mutfak aksesuarıdır. Farklı boyutlarda set üstü ocak modelleri mevcuttur. Seçilen boyut pişirme ihtiyaçlarına, ailenin büyüklüğüne ve sahip olunan tezgah alanına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Set üstü ocakların tüplü, doğalgazlı ve elektrikli olmak üzere üç ayrı çeşidini bulmak mümkündür. Hassas sıcaklık kontrolü ve hızlı ısıtma özelliğine sahip olan gazlı ocaklar en çok tercih edilen modeller arasındadır. Kullanım kolaylığı ve temizlik açısından da elektrikli ocaklar daha avantajlı bir konumdadır. Mutfağın genel görünümüyle uyumlu, klâsik ve modern tarzdaki modelleriyle mükemmel bir tamamlayıcılığa sahiptir.

Set Üstü Ocak Modelleri & Özellikleri

Set üstü ocak, pişirme deneyimini iyileştirebilecek ve en sevilen yemekleri kolaylıkla hazırlamaya yardımcı olabilecek bir dizi özelliği içinde barındırır. Siyah, beyaz ve inox alternatifleriyle farklı set üstü ocak renklerini bulmak oldukça kolaydır. Ocaklarda renkler kadar model çeşitliliği de mevcuttur. Bu modellerden biri olan elektrikli ocakların, pişirme süresi diğer modellere göre daha yavaştır. Gazlı ocaklar, pişirme sıcaklığı üzerinde kontrol sağlar ve pişirme süresi hızlıdır. Ürünlerin yaygın olarak kullanılmasındaki en önemli faktörler kullanım kolaylığı ve olumlu özellikleridir.

Bu özellikler şu şekilde listelenebilir:

Pişirme sıcaklıklarını ve sürelerini hassas bir şekilde ayarlamaya olanak tanıyan dijital kontroller sağlar.

Otomatik kapatma mekanizmaları veya çocuk güvenlik kilitleri gibi çeşitli emniyet özelliklerine sahiptir. Bu özellikler kazaları önlemeye yardımcı olur.

Kolay temizlenebilen ve leke tutmayan malzemelerden üretilmesi sebebiyle pratik bir temizlik deneyimi sunar.

Yerleşik havalandırma sistemleri mutfaktaki duman, buhar ve yemek kokularının giderilmesine yardımcı olarak daha rahat ve sağlıklı bir pişirme ortamı yaratır.

Simfer’de her türlü ihtiyacınıza uygun set üstü ocak modelleri bulabilirsiniz. Evinizde doğalgaz varsa doğalgazlı modelleri, doğalgaz olmayan yerlerde tüplü set üstü ocak modelleri ya da tercihinize göre zevkinizle uyumlu bir elektrikli modeli seçebilirsiniz. Bekarlar, çekirdek aileler, sayfiye yerleri ya da seyahatler için hot plate ocaklar da ihtiyaçlarınızı karşılayabilir.

Yemek alışkanlıklarınıza, ailenizin büyüklüğüne ve yemek yapma sıklığınıza göre farklı boyutlarda Simfer set üstü ocak modellerini incelemenizi öneririz. Çekirdek aileler ve bekarlar daha küçük olan tekli ve ikili set üstü ocak modellerini değerlendirebilirler.

Aynı şekilde mutfak alanı daha küçük olan aileler yine ikili set üstü ocak modellerini düşünebilirler. Simfer’de ikili ve tekli set üstü ocak modellerinde gazlı set üstü ocak ve elektrikli set üstü ocak seçenekleri mevcuttur.

Daha büyük aileler ve mutfak alanı müsait olanlar dört gözlü modelleri tercih edebilirler.

Set üstü ocak modeline karar verirken bir diğer önemli unsur da gözlerin derinliği ve ısı ayarıdır. Yemek yapma tarzınıza ve alışkanlıklarınıza göre size uygun set üstü ocak modelini onlarca Simfer ürünü içerisinden rahatlıkla seçebilirsiniz.

Simfer set üstü ocak modellerinde farklı malzeme ve renk seçenekleri bulunmaktadır. Beyaz, gri, siyah renkler ve emaye, cam, inox malzemeleri kullanım alışkanlıklarınızı ve mutfağınızın tasarımını dikkate alarak değerlendirebilirsiniz.

Set Üstü Ocaklar Hangi Malzemelerden Üretilmektedir?

Set üstü ocak yapımında bazı malzemeler yaygın olarak kullanılır.

Paslanmaz Çelik: Dayanıklılığı, kolay temizlenmesi ve şık görünümü nedeniyle ocaklar için popüler bir seçimdir. Pas ve kirece karşı dayanıklıdır ve yüksek sıcaklıklara dirençlidir.

Cam-Seramik: Bu ocaklar, yüksek sıcaklıklara dayanabilen dayanıklı bir cam malzemeden yapılmıştır. Temizlemesi kolaydır ve mutfağa modern ve şık bir görünüm katar ancak diğer malzemelere göre daha az dayanıklı olabilir ve temizlik sırasında daha fazla özen gerektirir.

Dökme demir: Bu tür ocaklar, mükemmel ısı tutma ve dağılımı sağlar, bu da onları gazlı ocaklarda yemek pişirmek için popüler bir seçim haline getirir.

Alüminyum: Bu ocaklar hafiftir, temizlemesi kolaydır ve mükemmel ısı iletkenliği sunar ancak diğer malzemeler kadar dayanıklı olmayabilir ve kolayca çizilebilir.

Seramik: Bu ocaklar, cam-seramik ocaklara benzer ancak farklı bir malzemeden yapılmıştır. Mükemmel ısı tutma ve dağıtma özelliğine sahiptir ancak diğer malzemelere kıyasla daha az dayanıklıdır.

Bakır: Bu ocaklarda da, mükemmel ısı iletkenliği vardır ve mutfağa şıklık katar ancak diğer malzemelere göre daha pahalıdır ve temizlik sırasında daha fazla özen gerektirir. Set üstü ocak malzemesi pişirme ihtiyacına ve tercihe göre seçilebilir.

Set Üstü Ocak Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Set üstü ocak satın alırken hangi yakıt türünün en iyi sonucu vereceğini dikkate alarak karar vermek önemlidir. Ocaklar paslanmaz çelik, cam veya seramik gibi farklı malzemelerden yapılabilir. Her malzemenin dayanıklılığını, temizlik kolaylığını ve bakım gereksinimlerini göz önünde bulundurmak gerekir. Ocaklar düğmeler, dokunmatik kontroller veya dijital ekranlar ile kontrol edilebilir. Güvenli çalışmayı sağlamak için otomatik kapanma, çocuk kilitleri veya aşırı ısınma koruması gibi güvenlik özelliklerine sahip ocaklar tercih edilmelidir. Ürünlerden birini seçerken pişirme stili, fiyatı ve mutfakta konumlandırmak istenen alan gibi faktörlerin göz önünde bulundurulması önemlidir.

Set üstü ocak alırken öncelikli değerlendirme unsuru mutfağınızın büyüklüğü ve ailenizin ihtiyaçlarıdır. Mutfak alanınız büyükse ve tezgahınızda yeterli alan varsa dört gözlü set üstü ocakları tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde büyük aileler için dört gözlü set üstü ocaklar zorunluluk teşkil etmektedir.

Mutfak alanınız büyük değilse ya da çekirdek bir aile ya da bekarsanız tek gözlü veya çift gözlü set üstü ocakları tercih edebilirsiniz. Tek/çift gözlü set üstü ocaklarda farklı renk seçenekleri ve malzeme seçenekleri (emaye/cam) Simfer’de mevcuttur.

Tercihinizi yaparken çok önemli bir etken de enerji kullanımınızdır. Simfer’de enerji ihtiyacınıza göre üç farklı alternatif bulunur: doğalgazlı, tüplü ve elektrikli set üstü ocak modelleri. Evinizde doğalgaz varsa doğalgazlı modellerimizde istediğiniz renk ve malzemede Simfer ürününü, gaz yerine elektrik kullanmayı tercih ederseniz elektrikli modellerimizi inceleyebilirsiniz.

Set üstü ocak seçerken bir diğer değerlendirme faktörü ızgaranın cinsidir. Döküm ızgaralı set üstü ocaklar daha iyi bir pişirme deneyimi sunarken, bazı tüketiciler daha kolay temizlenmesi açısından diğer ızgara modellerini tercih edebilirler.

Günümüzde set üstü ocaklar bazı yeni teknolojik gelişmeleri adapte etmişlerdir. Simfer’de bazı modellerde otomatik gaz kesme emniyeti, düğmeden otomatik ateşleme sistemi, kullanım kolaylığı sağlayan önden kontrol sistemi gibi bazı yenilikler standart olarak bulunmaktadır.

Set Üstü Ocakların Avantajları Nelerdir?

Set üstü ocak avantajları oldukça fazladır. Bunlar şöyle sıralanabilir:

Hemen hemen tüm yemekler kolaylıkla pişirilir. 

Hızlı bir şekilde ısınma özelliği yiyeceklerin daha hızlı pişmesini sağlar.

Hassas ısı ayarları gerektiren yemeklerin pişirilmesi için gereken sıcaklık kontrolü sunar. Bu da yemeğin mükemmel sıcaklıkta pişmesini sağlar.

Enerji verimliliği yüksektir. Pişirme kaplarını ve yiyecekleri doğrudan ısıtarak enerji maliyetinden tasarruf sağlar.

Temizliği ve bakımı kolaydır. Çoğu ocak, nemli bir bezle kolayca silinebilen pürüzsüz yüzeye sahiptir.

Genellikle kompakttır ve fırın gibi diğer pişirme aletlerinden daha az yer kaplar. Bu, özellikle daha küçük mutfakları veya sınırlı tezgâh alanı olanlar için faydalıdır.

Set Üstü Ocakların Kurulumu Nasıl Yapılır?

Set üstü ocak kurmak, ayrıntılara ve güvenlik hususlarına dikkat edilmesini gerektirir. Ocak kurulumuyla ilgili izlenmesi gereken ilk adım, herhangi bir işe başlamadan önce, ocağın kurulacağı alana giden gücün veya gaz kaynağının kapalı olduğundan emin olmaktır. Bu, güvenliği sağlamaya ve kazaları önlemeye yardımcı olur. Çoğu ocak, tezgâhın alt tarafına takılan montaj braketleriyle birlikte gelir. Braketlerin, düz ve güvenli olduğundan emin olduktan sonra üreticinin talimatlarına uygun olarak takılır. Ocak üreticinin önerilerine göre güç veya gaz kaynağına bağlanır. Ocak dikkatlice montaj braketlerinin üzerine yerleştirilir. Gaz kaynağı açılarak düzgün çalıştığından emin olmak için ocağı test ederek herhangi bir sızıntı veya olası diğer sorunlar kontrol edilir. Ocağın düzgün çalıştığı anlaşıldıktan sonra, üretici talimatlarına göre montaj braketlerine ve tezgâha sabitlenir.

Set Üstü Ocakların Bakımı Nasıl Yapılır?

Uygun bir set üstü ocak bakımı, uzun ömürlü ve verimli olmasına yardımcı olur. Ocağın bakımı için yapılması gereken ilk şey, ocak üzerine dökülenleri nemli bir bez veya süngerle hemen silinerek dökülenlerin sertleşmesi önlenir. Set üstü ocaklar için özel olarak tasarlanmış hafif temizlik ürünlerini kullanmak yararlı olur. Yüzeye zarar verebilecek temizleyicileri ve kimyasalları kullanmaktan kaçınmak gerekir. Yüzeyin suyla iyice durulandığından ve temiz bir bezle kurulandığınızdan emin olmak gerekir. Duman ve yağ birikmesini önlemek için havalandırma sisteminin temiz olduğundan ve herhangi bir engel bulunmadığından da emin olmak gerekir. 

Set üstü ocak temizliğinde en önemli konulardan biri seçtiğiniz set üstü ocağın kullanıldığı malzemedir. Emaye yüzlü set üstü ocaklarda emaye temizliğine uygun temizlik malzeme kullanmanız, cam yüzlü ocaklarda ise cam temizleyici temizlik malzemesi kullanmanız set üstü ocağınızın daha bakımlı ve uzun ömürlü olmasını sağlar.

Aynı şekilde inox malzeme kullanılan set üstü ocaklarda inox için özel üretilen temizlik malzemelerini kullanmanızı öneririz.

Pişirme işlemini tamamladıktan kısa bir süre sonra lekeler tam olarak kurumadan set üstü ocağınızı temizlemeniz ürününüzün ömrünü uzatır ve sizin kolayca ve kısa sürede temizlik yapmanızı sağlar. Set üstü ocağınızı temizlerken yüzeyde sert temizleyiciler kullanmamanızı öneririz. Sert fırçalar ve diğer temizlik malzemeleri set üstü ocağınızda istenmeyen çiziklere ve aşınmaya yol açabilirler.

Set Üstü Ocaklar Nasıl Temizlenmeli?

Set üstü ocağı temizlerken dikkate alınması gereken en önemli şey ocakta kullanılan malzeme türüdür. Emaye bir ocağı temizlerken ürüne zarar vermeyen hassas kimyasallar kullanılması gerekirken, cam yüzeyli bir ocağı temizlerken de cam temizleme ürünleri daha uygundur. Emaye malzeme çok çabuk aşınıp yıpranabilecek bir malzeme olması nedeniyle sert kimyasalların kullanılması ürüne zarar verir. Cam yüzeye sahip ürünlerde de çizilme riski çok yüksektir. Bunu önlemek için yüzeye dökülen yemek artıklarını hızlıca, narin bir bezle temizlemek lekelerin kazınmasını gerektirmez ve böylece olası bir çizilme durumu önlenmiş olur. Set üstü ocak temizliği ocağı iyi durumda tutmaya ve ömrünü uzatmaya yardımcı olur.

Set Üstü Ocak Nasıl Kullanılır?

Set üstü ocak kullanırken yemek pişirme alışkanlıklarına dikkat etmek önem taşır. Yemek pişirirken ateşin yoğunluğunu dikkate almak gerekir. Buna göre farklı gözlerde kısık ve yüksek ateş performansını gözlemlemek ve sizin yemek yapma şeklinize uygun olup olmadığını kontrol etmek yararlı olur.

Özellikle yüksek ateş gerektiren yemekleri pişirmeyi tercih eden mutfak şeflerinin wok modeli olan set üstü ocakları tercih etmesi yemeğin sonucuna olumlu etki edecektir. Elektrikli modellerde ise genel olarak ısı kontrolü daha kolay yapılabilmektedir. Simfer’in ise ister elektrikli, ister gazlı olsun kolay kullanılan düğmeleriyle ısıyı ayarlamak son derece kolaydır.

Set üstü ocak kullanırken her türlü unutkanlığa karşı ocağınızda otomatik gaz kesme emniyeti bulunmasına dikkat ediniz. Bu fonksiyon mutfakta bir unutkanlık halinde istenmeyen kazaların oluşmasına engel olur.

Set üstü ocak kullanımında temizlik de çok önemlidir. Mutfakta temizlik yemek sonrasında uzun bir süre teşkil ettiğinden, set üstü ocağın kolay temizlenebilir olması son derece önemlidir. Simfer’de set üstü ocaklarda kolayca temizlenebilen emaye, cam ve inox modeller mevcuttur.

Set üstü ocağınızı temizlerken uzun süre beklemiş lekelerin oluşmamasına, ocağınızı çizik yapmayacak deterjanlarla ve sert olmayan fırça ve temizlik malzemeleriyle temizlemeye özen gösteriniz.

Set Üstü Ocakları Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Set üstü ocaklar sağladığı faydaların yanı sıra oldukça tehlikeli ev aletlerinden biridir. Yangın ve gaz kaçağı gibi risklerinin bulunması sebebiyle ekstra önlem almayı gerektirir. Özellikle gazlı set üstü ocak kullanımı sırasında gaz sızıntısı riskini sürekli göz önünde bulundurmak gerekir. Gazlı ocakların etraftaki malzemelere zarar verme ihtimali de bulunduğu için, onu çabuk tutuşabilen malzemelerden uzak bir alanda konumlandırmak gerekir. Güvenlik riskini ortadan kaldırdıktan sonra en çok dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de ocakların temizlik ve bakımının rutin olarak yapılmasıdır. Diğer bir önemli nokta da, ocak üzerine ona zarar verecek ölçüde ağırlık konulmaması ve ocağın çizilmesine sebep olacak materyallerin kullanılmaması gerekir. 

Set Üstü Ocak Nasıl Bağlanır?

Elektrikli set üstü ocakların bağlanması son derece kolaydır. Kutusundan çıkardığınız ürünün prizini elektriğe bağlamak yeterli olacaktır. Gazlı modellerde ise bir ucun gaz kaynağına, diğer ucun da set üstü ocağa bağlanmasıyla gerçekleştirilir. Bu modellerde bağlama esnasında keten ve doğalgaz macunu kullanılmalıdır. Bağlanma sonrasında gaz kaçağı kontrolü mutlaka yapılmalıdır.

Set Üstü Ocak Fiyatları

Set üstü ocak fiyatları; ocağın çeşidine, sunduğu özelliklere ve markaya göre büyük farklılıklar gösterir. Üst düzey markalar daha gelişmiş özellikteki modellerini, daha üst segmentte sunabilir ve fiyatlar buna bağlı olarak değişebilir. Set üstü ocak satın alırken, ihtiyaca yönelik tercihler yapmak, hem uzun süreli kullanım açısından hem de maliyet açısından daha faydalı olur. Farklı renk ve fiyat alternatifleriyle Simfer’in set üstü ocak modelleri incelenebilir ve anında sipariş verilebilir.

Set üstü ocaklarda enerji tercihinize göre doğalgazlı, tüplü ve elektrikli modeller bulunur. Bunun yanında teknolojinin gelişmesiyle birlikte kullanımı kolaylaştıran, güvenliğinizi dikkate alan ve daha iyi bir pişirme deneyimi yaşatan bir çok teknolojik yenilik de set üstü ocaklarda yerini almıştır.

Teknolojik fonksiyonların yanı sıra set üstü ocaklarda mutfağınıza şıklık katacak ve farklı tasarım beklentilerini karşılayacak bir çok model bulunmaktadır. Emaye modellerden, ankastre ve cam yüzeyli modellere ve beyaz, siyah ve gri renk seçeneklerine kadar bir çok set üstü ocak alternatifi bulunmaktadır.

Set üstü ocaklarda eskiden yaşanan en büyük problem çabuk ısıtmaması durumuydu. Ancak yeni teknolojilerin yardımıyla yüksek ısı performanslı set üstü ocaklar artık çok hızlı ısıtma kabiliyetine sahip oldular. Özellikle elektrikli ve tek/iki gözlü set üstü ocaklarda ısınma süresi son derece kısaldı.

Set üstü ocak fiyatlarını etkileyen en önemli unsur ocağın çalışma mekanizmasıdır. Tek gözlü ve iki gözlü set üstü ocaklar çok daha uygun maliyetlerle satın alınabildikleri için yalnız yaşayanlar, çekirdek aileler ve evde sık yemek yapmaya olanak bulamayanlar için idealdirler.

Bunun yanında ocağın tasarımı ve teknolojik özellikleri de fiyatı etkileyen önemli özellikler arasındadır. Tasarımda göz alıcı ve şık cam ve ankastre set üstü ocak modelleri mutfağınıza modern bir görünüm katar. Size uygun fiyatlı bir set üstü ocak seçerken estetik zevklerinizi de dikkate alabilirsiniz.

Simfer’de her türlü zevke uygun set üstü ocağı uygun fiyatlarla bulabilirsiniz.

Set üstü ocak fiyatları yanında dikkate alacağınız bir diğer konu da enerji tüketiminiz olmalıdır. Bulunduğunuz bölgede elektrik kesintisi sık oluyorsa doğal gazlı ya da tüplü bir modeli tercih etmenizi öneririz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.