Hesabım Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim Sepetim

Aspiratörler

Bir fan olarak da nitelendirilebilecek olan aspiratörler, mutfaklarda ortam havasının temizlenmesi amacıyla kullanılır. Ortamda bulunan gaz halindeki akışkanlar, kötü koku, duman ve benzeri yabancı maddelerin uzaklaştırılması sağlanır. Böylece yaşam alanında çok daha temiz ve sağlıklı bir hava yaratılır.

Filtreler Filtreler

Aspiratör ortamdaki gaz halde bulunan sıvı ve partikülleri uzaklaştırmaya yarayan bir fan türüdür. Mutfakta istenmeyen kokuları ve dumanı uzaklaştırmak amacıyla kullanabilirsiniz. Bazen mutfakta pişirilen yemek kokuları birbirine karışır ve rahatsız edici kokular ortaya çıkar. Ya da kızartma yapıldığında ortaya çıkan yağ ve koku rahatsız edici boyutlara gelebilir. Amerikan mutfak modelinde ya da mutfağı havalandırmak adına evin diğer odalarına açılan kapılardan sonra, her yerin kokmasını engellemek mümkün değildir. Nem ve yağı içine hapsederek mutfaktaki mobilyaların ve evin diğer odalarındaki ürünlerin kullanım ömrünü artırır. Mutfağı havalandırmak için pencere kapı açmanın yeterli gelmediği noktalarda, aspiratörler gereken hava değişimini kolaylıkla yapabilir. Bu sayede mutfakta istenmeyen kokular giderilmiş olur. Ankastre setler içerisinde de bulunabilen aspiratörleri mutfağınıza alarak, istenmeyen kokulardan kurtulabilirsiniz. 

Aspiratör Modelleri & Özellikleri 

Aspiratörler farklı emiş gücü, hız ve kapasitelere sahiptir. Mutfağın büyüklüğüne göre çekiş gücünü artırmak isteyebilirsiniz. Çekiş gücü arttıkça kullanılan elektrik ve motorun hızı da artacaktır. Hız kademeleri, gürültü yapmaması, temizliğinin kolay yapılabilmesi ve aydınlatma seçenekleri; aspiratör alırken göz önünde bulundurulmalıdır. İçerisinde pervane ile dönen bir hava akımı sağlar. Pervanelerin dönüş hızı hava çekiş gücünü etkiler. Modern tasarımlara sahiptir mutfaklara rengin yanı sıra tasarım olarak da uyum sağlarlar. Klasik model ya da sürgülü modeller arasından size uygun olanı seçebilirsiniz. Sürgülü modeller daha az yer kaplamasıyla küçük mutfaklar tarafından tercih edilirken, diğer modellerin emiş gücü daha fazladır. Aspiratör modelleri; renklerine göre, sürgülü ya da mandallı olmalarına göre, boyut ve ölçülerine, kapasite ve emiş güçlerine ve aydınlatma seçeneklerine göre farklı özelliklerine ayrılır.

İşlevselliği ve Tasarımı İle Öne Çıkan Aspiratör Modelleri

Her ne kadar işlevsel özellikleri daha çok önemseniyor olsa da aspiratörler mutfakların estetik görüntüsünü de etkiler. Bu nedenle bir mutfak aspiratörü seçerken hem işlevsel özelliklere hem de tasarıma dikkat etmek gerekir. Aspiratörler son derece basit ve kompleks olmayan çalışma prensiplerine sahiptir. Bu çalışma prensibine göre bir alçak hava basıncı oluşturulması ve bu hava basıncı sayesinde ortamda bulunan yabancı maddelerin ve partiküllerin dışarı atılması söz konusudur. Aspiratörler genellikle farklı hız kademelerine sahiptir. Bu hız kademeleri sayesinde ortamda bulunan koku ve dumanın şiddetine göre bir ayar yapılabilir. Bazı aspiratörler yüksek sesli olarak çalıştıkları için hem size hem de çevrenizdekilere rahatsızlık verebilir. Mümkün oldukça sessiz şekilde çalışan aspiratör modellerine yönelmek gerekir. Tüm bunlara ek olarak saatte kaç metreküp hava emiş transferi yaptığı, motor sayısı, filtrelerin yıkanabilir olması ve aydınlatma seçenekleri de seçim sırasında göz önünde bulundurulması gereken özelliklerdir.

Simfer 8506 Inox Çift Motorlu Sürgülü Aspiratör, mutfağınızdaki tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek nitelikte özellikler sunar. Çift motora sahip olan bu cihazda, 3 kademeli emiş gücü ayarı bulunur. Inoks cam gövdesi sayesinde mutfak estetiğine önemli bir katlı sağlar ve mutfaklarınızda modern bir görünüm yaratır. Üzerinde 1 x 25 Watt lamba bulunur ve lamba sayesinde mutfak ya da ortam aydınlatmasını kullanmadan yaptığınız işe devam edebilirsiniz. Aluminyumdan üretilmiş olan tek kasetli filtreye sahiptir. Filtre yıkanabilir özelliği ile öne çıkar. Böylelikle kir ve yağ oluşumu da önlenmiş olur. Yıkamayı isterseniz elde gerçekleştirebilir isterseniz de bulaşık makinesi kullanmayı tercih edebilirsiniz. 460 metreküplük çift motorlu hava transfer gücü mutfaktaki kokuların çok hızlı bir şekilde yok edilmesini sağlar. Hem işlevsel özellikleri hem de tasarım olarak tercih edilebilecek en iyi aspiratörler arasında yer alır.

Kokusuz Bir Yemek Deneyimi İçin Mutfak Aspiratörleri

Mutfaklarda bazı yemekler rahatsız edici bir koku yaratır. Bu kokuların giderilebilmesi için her zaman kapıları ya da pencereleri açmak yeterli olmaz. Bu durum çevredeki insanlara da rahatsızlık verebilir. İşte hem ortamdaki koku ve dumanın giderilmesi hem de çevredeki insanlara zarar verilmemesi adına aspiratörler tercih edilir. Aspiratörler farklı özelliklerde ve farklı boyutlarda üretildiği için her eve ve her ortama uygun bir mutfak aspiratörü bulmak mümkündür. Özellikle çok geniş olmayan alanlarda duvar tipi aspiratörler kullanılırken, daha geniş ortamlar için ada tipi aspiratörler tercih edilebilir.

Kirli ve içerisinde çok fazla partikül barındıran havalar başta astım hastalarında olmak üzere herkeste çeşitli sağlık sorunları yaratabilir. Aspiratör ile ortamdan alınan yabancı maddeler özel filtreler ve bacalar aracılığıyla dışarı gönderilir. Kullanıldığı alanlarda kıyafetlerin ya da evlerin kötü kokmasını önler ve özellikle nefes darlığı olan hastalarda sağlık sorunlarının önüne geçer. Ortamdaki kokuyu, dumanı ve yabancı maddeleri yok ederek aynı zamanda havanın temizlenmesini sağlar. Bu nedenle aspiratörleri bir gereklilik olarak görmek gerekir. Dolayısıyla aspiratörler basit bir çalışma prensibine sahip olsalar bile gelişmiş araçlar olarak tanımlanabilirler. h edilebilen fırınlar, herkesin zamandan tasarruf etmesini kolaylaştırır.

Aspiratör Hangi Malzemelerden Üretilmektedir?

Aspiratör malzemesi olarak genellikle metal, paslanmaz çelik ve alüminyum gibi malzemeler kullanılır. İçindeki filtreler çıkarılıp temizlenebilir, ve tekrar kullanılabilir. Kullanılan malzemeler sayesinde yıpranmaya ve dış etkenlere karşı dayanıklı bir ürün ortaya çıkar. Temizliği ve bakımı düzenli aralıklarla yapılan cihazların kullanım ömrü uzundur. Sürgülü ve mandallı şekilde üretilen modeller arasından ihtiyacınıza göre olanını satın alabilirsiniz. Dayanıklı ve uzun süreler yıpranmadan kullanılabilecek kalitede malzemeden üretilmiş ürünleri satın almakta fayda vardır.

Aspiratör Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Satın almadan önce mutfağınızda cihazı yerleştireceğiniz alanın ölçülerini almalısınız. Satın alınacak ürünün ölçüleri bu alana uygun olmalıdır. Dışarıdan gelecek zararlara karşı dayanıklı malzemelerden üretilmiş kaliteli bir aspiratör, uzun yıllar sorunsuz kullanmanızı sağlayacaktır. Aspiratör renklerinin mutfak renkleri ile uyumlu olmasına ve mutfak ile bir bütünlük oluşturmasına dikkat etmelisiniz. Gürültü yapmayan ya da gürültüyü minimum seviyede tutabilen modelleri tercih sebebidir. Elektrik yalıtımı iyi yapılmış olmalıdır. Enerji tasarruflu ürünler tercih edebilirsiniz. Mutfağınızın büyüklüğüne göre ihtiyacınız olan emiş gücü farklılık gösterecektir. Ayarlanabilir olmasına dikkat etmeniz gerekir. Kolay temizlenebilir parçalara sahip ürünlerin bakımı da temizliği de daha kolay yapılır. Bu sayede kolayca temizleyebilir ve uzun yıllar ilk gün ki gibi sorunsuz kullanabilirsiniz.

Nasıl bir ürün alınıyorsa alınsın, öncesinde o ürün hakkında bilinmesi gereken bazı detaylar olur. Bu detayları göz önünde bulundurmak, olabilecek en iyi aspiratörü almak açısından faydalıdır. Eğer siz de bir aspiratör seçimi yapacaksanız, aspiratörler hakkında dikkat etmeniz gereken durumlar şunlardır:

Seçilen aspiratör kompleks bir yapıda olmamalı ve kullanım kolaylığı sunmalı,

Hem montajı, hem takılıp sökülmesi, hem parçalarının çıkarılarak temizlenebilmesi mümkün olmalı; ayrıca parçaların tamamı bulaşık makinesinde yıkanabilir olmalı,

Gürültü yapan tavan vantilatörleri size ve çevrenizdekilere rahatsızlık verir, bu nedenle olabildiğinde sessiz çalışan tavan vantilatörleri tercih edilmeli,

Emiş gücü ayarlanabilir özellikte olmalı,

Mutfak içerisinde dekoratif ve estetik bir bütünlük sağlamak için ortam dekorasyonuna en uygun aspiratörler tercih edilmeli,

Bir aspiratör seçmeden önce aspiratörün monte edileceği alan belirlenmeli ve bu ölçülere uygun aspiratörler tercih edilmeli,

Mutfak içerisindeki ocaktan daha küçük bir aspiratör tercih edilmemeli.

Eğer seçtiğiniz aspiratörler arızalanırsa, bu durumda bir servise ihtiyaç duyulur. Bu nedenle de geniş servis ağı bulunan ve arızalandığı zaman servislerine kolayca ulaşabileceğiniz bir marka tercih etmeniz oldukça önem taşır.

Tüm bu özellikler göz önünde bulundurularak yapılan bir aspiratör seçiminde, maksimum verimi almak mümkündür. Aspiratörler sürekli olarak değişen eşyalar değildir, uzun ömürlü olarak kullanılması gereken cihazlardır. Dolayısıyla dayanıklı olmaları beklenir. Simfer, hem estetik değeri yüksek hem de uzun ömürlü bir kullanım imkanı sunan dayanıklı aspiratörlere imza atar.

1977 yılından bu yana hizmet vermekte olan Simfer geniş bayii ve servis ağı ile Türkiye'nin her noktasından ulaşılabilir bir markadır. Bir yandan ürün çeşitliliğini genişletirken bir yandan da sahip olduğu geniş yetkili servis ağına yenilerini ekler. Simfer bütçe dostu fiyatları, modern tasarımları, uzun ömürlü ürünleri ve geniş yetkili servis ağı ile kullanıcı dostu bir yaklaşım sunar. Bu yaklaşım sayesinde Simfer marka aspiratörler evlerde uzun yıllardır sorunsuz ve maksimum verimlilik ile kullanılır. Siz de ihtiyaçlarınıza uygun aspiratörler arasından bir seçim yapmak ve sorunsuz bir alışveriş deneyimi yaşamak isterseniz, hemen şimdi Simfer güvencesi ile alışverişe başlayabilirsiniz. Alışverişlerinizde memnuniyetinizi önemsiyor ve hem alışveriş sırasında hem de alışveriş sonrasında sorun yaşamak istemiyor, uygun fiyat avantajlarından yararlanmak istiyorsanız gönül rahatlığı ile Simfer'i tercih edebilirsiniz.

Aspiratör Avantajları Nelerdir?

Aspiratör avantajları arasında yemek yapılan mutfakta kötü kokuların kolayca giderilmesi vardır. Havayı temizleyerek koku ya da duman gibi kirli havayı solumanızı engeller. Kirli havayı dışarı gönderip temiz havayı içeriye alarak, kapalı alanlardaki havanın temizlenmesini sağlar. Mutfağınıza uyumlu renklerde ve modelde bir seçim yapılırsa mutfak ile bütünlük oluşturur. Yeterli alan bırakılmış olan mutfaklarda dolap arasına yerleştirilebilen ürünler sayesinde mutfağın düzeni bozulmaz. İstenmeyen kokuları kolayca giderir. Kullanımı ve temizliği pratik, uzun ömürlü bir mutfak ürünüdür.

Aspiratör Kurulumu Nasıl Yapılır?

Kurulumu yapacak kişinin yeterli bilgiye sahip olması gerekir. Hava değişimi için doğru yer belirlenmeli. Uygun yere delikler açıldıktan sonra ürün yerine yerleştirilir. Ürünü ocak boyutundan küçük almamak gerektiği gibi kurulumunda da aspiratörün alt yüzeyi ve ocak arasında en az 65 cm boşluk bulunmalıdır. Ocağın konumu ürünün işlevini artırıcı etkiye sahip olabilir. Ocağın iki yanında duvar var ise hava çekiş gücünü olumlu yönde etkiler. Üstten ya da yanlardan sabitleyerek kurulumu yapabilirsiniz. Hava çıkışına göre bir hava çıkış borusu bağladıktan sonra kurulum tamamlanmıştır. Baca bağlantılı ya da koku giderici karbon filtre ile kullanabilirsiniz. 

Aspiratör Bakımı Nasıl Yapılır?

Aspiratör bakımının özenli yapılması uzun yıllar düzgün çalışabilmesi için çok önemlidir. Hava değişimini sağlayan çıkış borusu arada bir temizlenebilir. Ya da yerine kullanılan koku giderici karbon filtre 4 ay ara ile temizlenmelidir. Zamanla gaz halindeki maddeler içinde bulunan filtrelerde birikir. Doğru ve yeterli aralıklarla temizlenip bakımı yapılmadığında düzgün çalışamaz ve gerekli görevleri yerine getiremez. İçinde bulunan alüminyum yağ tutucu filtreleri ayda bir ılık su ile yıkayıp duruladıktan sonra tekrar yerine takmanız gerekir. Sentetik filtreleri ise kullanım sıklığına göre yine 1 aylık sürelerle değiştirebilirsiniz.

Aspiratör Nasıl Temizlenmeli?

Öncelikle aspiratör temizliğine başlamadan önce fişi çıkarmalısınız. Kullanacağınız temizlik ürünlerinin yüzeyi çizebilecek, sert ürünler olmamasına dikkat ediniz. Genellikle krem ya da sıvı temizleyicileri kullanmanız önerilir. Fazla yağ içeren yemekler ve kızartmalardan hemen sonra temizlemeye özen gösteriniz. Filtrede ya da aspiratör yüzeyinde biriken kir ve yağ birikintileri üzerinden uzun zaman geçtikten sonra temizlenmesi zor bir hal alacaktır. Düzgün temizlenmeyen ürün işlevini düzgün şekilde yerine getiremez. Uzun yıllar kullanılacak olan ürünü özenle seçtikten sonra doğru şekilde temizliğinin yapılması çok önemlidir. Ilık suyla birlikte içeriğine dikkat ettiğiniz sabun deterjan yağ çözücü ürünleri kullanarak temizleyebilirsiniz.

Aspiratör Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aspiratör kullanımı kolay ve pratiktir fakat dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlardan biri çalışır durumdayken filtresinin kontrol edilmemesi gerektiğidir. Kokuyu gidermek adına uzun süre kullanıldıysa lambalarına dokunulmamalıdır. Aspiratör çalışır durumdayken ocakta yemek yapılırsa yemeğin alev almamasına dikkat edilmelidir. Filtre olmadan çalıştırılmamalıdır. Temizlik ve bakımı yapılırken elektriğinin kesilmesi gerekir. İlk kurulumda metal gövdesi topraklanmalı ve yalıtımı iyi yapılmalıdır.  Eğer çalışmıyorsa öncelikle cihazın enerji kaynağına bağlı olduğundan emin olmalısınız. Konum anahtarı ve motoru kontrol edebilirsiniz. Bazı durumlarda cihaz çalışır ancak hava çekmez. Bu sorun ile karşılaşıyorsanız baca tıkanmış olabilir. Hava girişinde bulunan filtreler tıkanmış olabilir. Bütün filtreleri kontrol edip kağıt filtreyi değiştirip alüminyum kısmını yıkayıp tekrardan yerine takarak deneyebilirsiniz. Motor ve pervanenin düzgün çalışıp çalışmadığına bakıp pervane gevşemişse tamir gerektirir. Eğer ihtiyaç duyuluyorsa olursa motor değişimi yapılır. Sadece sabit ayarda çalışıyor ise hız ayar ünitesi, motor ve konum anahtarı kontrol edilmesi gerekir. Bu gibi durumlarda yetkili servise başvurmanız gerekir. Konum anahtarı arızalı olduğu zaman cihaz sigorta attırabilir. Ayrıca aydınlanma lambası duylarında da sorun olabilir. Bu gibi bir durumda fiş ve besleme kablosuna bakılmalı ve konum anahtarı ve duylar kontrol edilmesi gerekir. Aspiratör sesli çalışıyorsa motor pervanesi gevşemiş olabilir. Sabitlendiği yerdeki vidaları gevşemiş olabilir. Pervanenin kontrol edilmesi gerekir. 

Aspiratör Fiyatları

Aspiratör fiyatları özelliklerine ve ürünün kalitesine göre değişkenlik gösterir. Aspiratörün boyutu, emiş gücü bazen rengi fiyat değişikliklerine neden olabilir. Herkesin bütçesine göre üretilen kaliteli ürünler arasından size uygun olanı seçmek için Simfer sayfasını inceleyebilir, beğendiğiniz aspiratörü hemen sepetinize atarak siparişinizi tamamlayabilirsiniz. 

Ev, ofis ya da endüstriyel alanlarda kullanılmak üzere üretilen farklı aspiratör modelleri bulunur. Mutfak aspiratörü seçiminde yaşam alanınızın özellikleri kadar aspratörlerin işlevsel özelliklerine ve estetik bir tasarımına da dikkat etmelisiniz. Güvenilir ve kaliteli bir markadan alışveriş yapmak, alışveriş sırasında ve alışveriş sonrasında sorun yaşamamanız anlamına gelir. Siz de Simfer ile kaliteli bir aspiratör sahibi olabilir, sorunsuz bir alışveriş deneyiminin tadını çıkarabilirsiniz.

Aspiratör fiyatları konusunda pek çok belirleyici unsur bulunur. Motor gücü bu unsurlardan biridir. Ayrıca hava emiş transfer gücü, güç ayarının olup olmaması ve kademe sayısı, filtrelerin yıkanabilir olması ve aydınlatma seçenekleri gibi özellikler aspiratör fiyatının belirlenmesi konusunda etkilidir. Bir diğer belirleyici olan unsur ise markadır. Bazı aspiratörler yalnızca marka bilinirliği nedeniyle yüksek fiyatlara sahiptir ve aynı özelliklere sahip bir aspiratörü daha uygun fiyatlar ile bulmak da mümkündür. Hem kaliteli bir ürüne sahip olmak hem de uzun bir ömürlü bir kullanım imkanı yakalamak için ismi bilinen, güvenilirliğini kanıtlamış ve uygun fiyatlar sunan bir markaya yönelmek önemlidir. Simfer hem sunmuş olduğu ürünlerin üst düzey özellikleri hem de geniş servis ağı ile öne çıkan markalardan biridir. Uygun fiyat aralıkları ile kullanıcılara geniş seçenekler sunar.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.