Hesabım Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim Sepetim
Ankastre Fırınlar Nasıl Temizlenir? Bakımı Nasıl Yapılır?
22.03.2023

Ankastre Fırınlar Nasıl Temizlenir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Ankastre fırın, ankastre setin önemli bir parçasıdır. Ankastre fırın ile birlikte aspiratör ve set üstü ocağın entegre olarak bir araya geldiği ankastre setler modern mutfağın gözde setleri arasında yer alır. Fırınlar dolabın içine gömülü olacağından ankastre fırın temizliği fırının içi, fırın aksesuarları ve camını kapsar.

Bir yandan kompakt bir tasarım sunarken diğer yandan gömme olduğu için genel dekorasyonla da beklenen uyumu yakalar. Bununla birlikte mini fırın, mikrodalga fırın, davlumbaz ve buzdolabı gibi elektrikli ürünler için de mutfaklarda standart ölçülerde oluşturulan yerler yeni mutfak mimarisinin bir parçasıdır.

Set olarak kullanıma sunulduğu gibi kullanıcılar ihtiyaçlarına göre tek olarak da alabilirler. Simfer, kaliteli ve güvenli üretim teknolojisiyle ürettiği ankastre setlerden en çok kullanılan fırınlarda kolay temizlenebilen malzemeler kullanmıştır.

Sürekli kullanıldığı için fırının camları ve içi yağ bağlar. Düzenli olarak yapılan ankastre fırın bakımı, fırınların temiz olmasını sağlarken herhangi bir sorun çıkmadan uzun süreli kullanımına da katkı sağlar. Peki ankastre fırınlarınızı nasıl temizleyeceğinizi biliyor musunuz?

Ankastre Fırın Temizliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Evlerde fırınlar, ekmek yapımından ızgara balığa kadar birçok lezzetli yemeğin yapımında kullanılır. Farklı lezzetler fırında yağ birikmesine sebep olurken ayrıca hoş olmayan kokular da bırakır. Ankastre fırınınızı her kullanımdan sonra temizlerseniz kurumuş yağlarla uğraşmazsınız. Ankastre fırın temizliği yaparken uygun temizleyici malzeme ve materyal kullanmak önemlidir.

Temizlik sırasında kullandığınız temizlik malzemelerinin asidik olmadığından emin olun! Asidik ürünler cihaza zarar verebilir. Ayrıca temizlikte yumuşak bez ve uygun deterjan kullanmanızı öneririz. Bunun yanı sıra fırın temizliği için üretilmiş temizleyiciler fırınlarınızı zahmetsizce temizlemenize yardımcı olur. Diğer yandan ankastre fırın temizliği için doğal yöntemleri de deneyebilirsiniz. 

Ankastre Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?

Ankastre fırın temizliği kolay olduğu kadar dikkatli de olunması gereken bir konudur. Ankastre fırın temizliği yaparken fırının çizilmemesi, cam üzerinde iz kalmaması gibi konulara dikkat etmek gerekir. Ankastre ocak fırın temizliğini bölümlere ayırabilirsiniz. Öncelikle iç yüzeyden başlayarak temizlik işine başlayabilirsiniz.

Yemekle direkt etkileşime giren bölüm fırının içi olduğundan fırın içinin temizliği dışının temizliğinden çok daha önemlidir. Temizlik işine iç kısımdan başladığınızda zamandan da tasarruf edersiniz. Dış yüzeyinden başlarsanız içini ve aksesuarlarını temizlerken dış kısmı tekrar kirlenir. Bu da yaptığınız işin tekrar üzerinden geçmeniz anlamına gelir.

Fırının içini temizledikten sonra fırın tepsileriyle devam edebilirsiniz. Sonra fırın telleri son olarak da fırının cam kapağını temizleyerek temizlik işini tamamlayabilirsiniz. Peki her bir parçayı aynı yöntemle mi temizlemelisiniz? Bu sorunun cevabı için yazımız okumaya devam edin!

Ankastre Fırın Temizliği; Fırın Tepsilerinin Temizlenmesi

Ankastre fırın temizliği yaparken fırın tepsilerini de temizlemeniz önemlidir. Fırın tepsilerini daha önce yıkayıp fırına koyduysanız sadece ılık su ile yıkayıp durulamanız yeterli olacaktır. Ancak fırın tepsilerini uzun süre kullanılmadıysanız bulaşık deterjanı ve yumuşak bir sünger ile yıkadıktan sonra bol su ile durulayabilir, sonrasında ise havlu ile kurulayabilirsiniz.

Ankastre Fırın Temizliği; Fırın tellerinin Temizlenmesi

Ankastre fırın temizliği yaparken fırını telini atlamayın! Fırın telini fırından çıkardıktan sonra ılık su, uygun yağ çözücü ve yumuşak bir bez yardımıyla fırın tellerini temizleyebilirsiniz. Yağ tele fazla nüfus etmiş ve kurumuşsa temizleyiciyi uyguladıktan sonra çözülmesi için bir süre beklemeniz gerekebilir. Beklemeden temizliğe devam ederseniz istediğiniz sonucu elde edemezsiniz.

Kurumuş yağları temizlemek için daha fazla fiziksel güç uyguladığınızda ise tele zarar verebilirsiniz. Dolayısıyla uygun yağ ve kir sökücülerle birlikte sökücünün etkisini göstermesi için gerekli bekleme süresini de dikkate alarak tel temizliğine devam etmek hem ankastre fırın ocak ikili set tellerinin temizliğinde hem de diğer fırın modellerinde önemlidir.

Ankastre Fırın Temizliği; Fırının İç Kısmını Temizlenmesi

Ankastre fırın temizliği sırasında dikkat etmeniz gereken konulardan biri; fırın uzun süre temizlenmediğinde iç kısmına yağlar kurur ve temizlemek zorlaşır. Fırının içini temizlemek için önce tepsi ve fırın telini dışarı çıkarmalısınız.

Uygun temizlik malzemesini fırın içine püskürterek bir süre beklediğinizde yağlar çözülmeye başlar. Çözülen yağları temizlik süngeri yardımıyla aldıktan ve nemli bir bezle tekrar sildikten sonra kurulamanız yeterli olur. Temizlik sırasında tel kullanırsanız zamanla tel kullanılan yerleri çizilebilir. Çizilen yerler ise oksitlenir ve paslanır.

Dolayısıyla davlumbazlı fırın ya da ankastre fırın temizliği sırasında yüzeye zarar verecek malzeme ve kimyasallar kullanmaktan kaçınmalısınız. Bunun yanı sıra fırın içini temizlerken aşırı ovmaktan da kaçınmalısınız. Zor çıkan yağ kalıntıları için deterjan kullanabilir ya da doğal ankastre fırın temizleme yöntemlerini deneyebilirsiniz. Fırının iç temizliği bittiğinde fırın içinde deterjan kalıntısı kalmadığından emin olmalısınız.

Ankastre Fırın Temizliği; Fırının Cam Kapağının Temizlenmesi

Fırın kapakları genellik camdır. Ankastre Fırın temizliği yaparken en son aşama fırın camının temizliğidir. İç kısmında yağ birikirken dış kısmı da ortam tozundan etkilenir. İç kısmında cam temizliğine uygun bulaşık deterjan ya da yağ sökücüler kullanabilirsiniz. Fırın temizleme spreyleri kullanımı pratik ürünlerdir. Bununla birlikte spreyin fırın zeminine akmamasına dikkat etmeli aktığı durumda hemen temizlemelisiniz.

Sprey uygulaması yaptıktan sonra sünger ile temizlik yapabilirsiniz. Sonrasında ise nemli bir bezle camın üzerini silebilirsiniz. Camda iz kalmaması için ise kuru bezle camın yüzeyini tekrar silmeniz gerekir. Böylece cam üzerinde oluşan olası izlerin önüne geçersiniz. Ankastre mikro dalga fırın camı temizliği için de aynı yöntemleri kullanabilirsiniz. 

Ankastre Fırın Temizliğinde Doğal Yöntemler Kullanılır Mı?

Ankastre fırın temizliği yaparken fırınlarınızın hem içini hem de dışını doğal yöntemlerle de temizleyebilirsiniz. Sirke başta olmak üzere karbonat ve tuz karıştırarak temizlik yapabilirsiniz. Ancak bu karışımın oranına dikkat etmeniz gerekir. Bu karışım özellikle kurumuş yağ lekelerine karşı etkili bir çözüm sunar.

Bununla birlikte uzun bir süredir fırınınızı temizlemediyseniz sirke ve karbonat karışımına limon ve tuz da ekleyebilirsiniz. Temizlikte deterjan ve yağ sökücü gibi kimyasallar kullanmak istemiyorsanız zorlu yağ lekelerinin temizliğinde bu karışımı kullanabilirsiniz. Doğal temizleyicilerden biri de sirkedir. Sirke temizliğin yanında iç yüzeye nüfuz eden kötü kokuların da önüne geçer. 

Ankastre Fırın Temizliği Yapmak Neden Önemlidir?

Fırın ankastre olunca mutfak dolabının içinde özel olarak ayrılmış olan yere montajı yapılır. Fırın yüzeyinin büyük bir bölümü mutfak dolabının içinde kalacağından sadece ön cephesini, fırın içi, ve üzerindeki set üstü ocağın temizliği gerekir. Ankastre fırın temizliği öncelikle sağlık ve sağlıklı gıdalar tüketmek için önemlidir.

Fırınlar temizlenmediğinde fırının iç yüzeyinde biriken yağlar bakteri oluşumu için elverişli ortam oluşturur. Diğer yandan yemek pişerken etrafa sıçrayan yemek artıkları da zamanla fırınların işlevini tam olarak yerine getirmesinin önüne geçer. Düzenli olarak yapılacak ankastre fırın ve ocak temizliği fırın ve ocakların sürdürülebilir performansı için gereklidir. 

Hangi Sıklıkta Ankastre Fırın Temizliği Yapmalısınız?

Ankastre fırın ocak temizliği mümkünse her kullanıldıktan sonra yapılması önerilen bir işlemdir. Nedeni ise gerek yemek buharı gerekse etrafa sıçrayan yağlar fırınları tek kullanımda bile kirletebilir. Fırınlarınızı kullandıktan sonra temizlediğinizde bakteri oluşumunun da önüne geçersiniz.

Bunun yanı sıra ankastre fırın temizliği yapmadığınızda fırın içinde oluşan kötü kokular pişen yemeklerin de tadını bozar. Lezzetli ve sağlıklı yemekler için fırın temizliği şarttır. Ankastre fırın temizliği yaparken hemen fırının üzerinde yer alan set üstü ocağı da temizlemeyi unutmamalısınız.

3'lü Ankastre Set Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

3'lü ankastre set içeriğinde genellikle ankastre fırın, set üstü ocak ve davlumbaz bulunur. Ankastre fırın temizliği hakkında detaylı bilgi verdikten sonra 3’lü setin geri kalan parçalarının temizliğine bakabiliriz.

Set üstü ocak fırın bir arada olan modellerde set üstü temizliğinin de malzeme yapısına göre yapılması gerekir. Fırının bir parçası gibi duran set üstü ocak ile temizlik konusuna devam edecek olursak; set üstü ocağın temizliği malzemenin inox ya da cam olmasına göre değişir. 

Mutfakta yemek pişirirken yemeğin taşması ocağın kirlenmesinin başlıca sebebidir. Mutfaktaki hijyeni garantilemenin en etkili yolu da ocak temizliğinin düzenli yapılmasıdır.

Ankastre ocaklar mutfaklarda görsel olarak da öne çıkan cihazlar olduğundan en ufak bir leke bile çok fazla göze batar. Ürünler şık görüntüsünün yanında oldukça hassas malzemelerden yapılmıştır. Kolay çizilebilir. Dolayısıyla ürünleri temizlerken dikkatli olmak gerekir.

Ankastre Set Üstü Ocaklarınızı Nasıl Pırıl Pırıl Yapabilirsiniz?

Öncelikle ocağı temizlemek için temizlik gününü beklemeyin! Ocağa taşan yemekleri hemen temizleyin ki daha inatçı lekelere dönüşmesin. Diğer yandan kızartma yaparken ocağa sıçrayan yağlar da zamanla ocağa yapışarak kurur.

Kuruduğunda ise çıkarmak oldukça zordur. Doğru yaz çözücülerle yağları çıkarmak kolay olsa da yağ sıçrar sıçramaz temizlemek işinizi kolaylaştırır. Ocağınızın malzeme yapısına göre çelik, inox ya da cam yüzeylere uygulanabilecek yağ sökücüyü lekenin üzerine sıkarak silebilirsiniz. Bu işlemi yaparken lekelerin yumuşaması için bir süre beklemek gerekir.

Süngerin yumuşak yüzeyi ile lekeyi çıkardıktan sonra nemli bezle silmeniz ve sonrasında kuru bir bezle nemini almanız yeterlidir. Ocağınızın gözlerinde demir kullanılmışsa bu demirlerin de uygun temizlik malzemesiyle temizlenmesi gerekir. Ocak gözü temizliğinde doğal ürünleri deneyebilirsiniz. Karbonat, limon suyu ve sıcak suda bekletilen ocak gözleri yumuşak bir bezle silinerek yerine konur.

Aynı şekilde ızgara temizliği de önemlidir. Izgara temizliğinde bulaşık süngeri ve tel kullanabilirsiniz. Ankastre fırın temizliğinde temizlik için özel üretilmiş ürünler kullanılabileceğiniz gibi karbonat, sirke, limon gibi doğal yollara da başvurabilirsiniz.

Ankastre Mikro Dalga Fırın Temizliği

Mikro dalga genellikle yiyecek ısıtmada kullanılır. Mikro dalga fırın temizliğinde sirke kullanımı önerilir. Mikro dalga ısısına dayanacak bir kaba yaklaşık 2 bardak su ve 2 yemek kaşığı sirke konulduktan sonra kap mikrodalgaya yerleştirilir ve fırın çalıştırılır. Fırın 5 dakika çalıştıktan sonra mikro dalga içindeki lekelerin buhar ile yumuşadığını fark edersiniz.

Aynı işlemi limonla da uygulayabilirsiniz. Lekeler çözüldükten sonra fırın içindeki aksesuarları çıkararak fırının içini de önce nemli sonra da kuru bezle silebilirsiniz. Ayrıca fırını düzenli olarak antibakteriyel sprey, su ve fiber bezle silmek fırın içinde olası bakteri üremesinin önün geçer.

Ankastre Fırın Fiyatları

Simfer her bütçeye hitap eden ürün gamıyla ihtiyacınıza ve bütçenize uygun ankastre fırını bulabilmenize yardımcı olur. Farklı program özelliklerine sahip modeller sayesinde fırında pişmiş lezzetli yemeklere kolayca ulaşabilirsiniz. Ankastre fırın modellerinde olduğu gibi mikrodalganın fiyatları da fırının özelliğine göre değişir. Ankastre fırınların bütçe ve kullanıcı dostu olmalarının yanında kolay temizlenebilen malzemelerden yapılmış olmaları da dikkat çeker.

Ürünleri uygun deterjan ya da yağ sökücülerle kısa zamanda temizleyebileceğiniz gibi sirke, limon, soda, tuz gibi doğal malzemeler yardımıyla da temizleyebilirsiniz. Ankastre fırın temizliği düzenli yapıldığında ürünlerin kullanım ömrü uzun olur. En iyi ankastre fırın modellerine ulaşmak, ihtiyacınız olan ürünün siparişini Simfer kalitesi ve güvencesiyle oluşturmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.