Hesabım Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim Sepetim
Ankastre Set Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
22.03.2023

Ankastre Set Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ankastre setler, gündelik yaşantımızın vazgeçilmez birer parçası olarak mutfaktaki yerlerini aldı. Fırın, ocak, davlumbaz, bulaşık makinesi, buzdolabı ve fırından oluşan bu setler hem tasarımlarıyla hem de birbirinden farklı fonksiyonlarıyla artık her evde tercih edilir. Özellikle 3’lü ankastre set mutfaktaki diğer araç gereçleri tamamlar. En önemli mutfak aksesuarı olan dolapların boyutlarına uygun olarak üretilir ve bunların içerisine monte edilerek mekânın elverişli bir biçimde kullanılmasına yardımcı olur.

Ankastre set fırın, ocak ve davlumbazdan oluşur. Tercihlerinize uygun olarak tasarlanmış estetik setlerden birini seçerek harika görünen ve kullanım açısından konforlu hissettiren bir mutfak yaratabilmeniz kolaylaşır. Bir set tercih ederken; günlük alışkanlıklarınızı, rutinlerinizi ve pişirme tarzınızı göz önünde bulundurmanız gerekir. Bunların yanı sıra dikkat edilmesi gereken diğer önemli hususlara değinelim.

Ankastre Set Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Ankastre fırın ocak alırken dikkat edilmesi gereken ilk şey setin boyutudur. Uygun boyuttaki bir set mevcut alana mükemmel şekilde uyum sağlayarak alanı verimli kullanmanıza ve mutfağınızı daha işlevsel kullanabilmenize olanak sağlar. Fırın, ocak ve davlumbaz seti satın almadan önce mutfak alanınızı dikkatlice ölçmeniz gerekir. Eğer set mevcut alan için çok büyükse, mutfağı sıkışık hissettirerek hareket kabiliyetinizi engelleyebilir.

Aynı zamanda diğer mutfak aletleri veya mobilyalara yeterli alan bırakmadığı için sınırlayıcı olabilir. Küçük boyutlu bir set de beklenen performansı göstermekte yetersiz kalabilir. Doğru boyuttaki seti seçerken mutfağın düzeni, şekli ve ölçüleri de dahil olmak üzere ürünlerin yerleştirileceği alanı göz önünde bulundurmak karar vermeyi kolaylaştırır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli şey de, set tasarımının mutfak ile olan ahengidir.

Modern görünüme sahip bir mutfakta, siyah ve silver renkteki setler uyumlu olurken, klâsik görünüme sahip bir mutfakta da beyaz ankastre set daha uyumlu olur. Titiz ev sahiplerinin ankastre tercihlerinde dikkat etmesi gereken hususlardan biri, setlerin kolay temizlenebilir olmasıdır. Bunun için de cam yüzeye sahip setler ideal bir seçim sunar.

Nemli bir bezle kolayca temizlenebilen leke tutmaz cam yüzeyler setlerin daima temiz kalmasını sağlar. Ev ortamında güvenlik tedbirlerinin en yüksek düzeyde olması gereken yerin mutfak olması sebebiyle set alırken küçük çocuğu olan ebeveynlerin dokunmatik ekranlı ve çocuk kilidi olan set modellerini tercih etmeleri gerekir. Dijital ekrana sahip setlerde bulunan yüksek güvenlik menüleri hem çocukların güvenliği için hem de olası bir yangın ya da gaz kaçağını önlemek için kullanılabilir.

Ankastre fırın seçiminde dikkat edilecek hususlardan biri de pişirme fonksiyonu çeşitli olan ürünlerin seçilmesidir. Böreklerden et yemeklerine, tatlılardan sebzeli tariflere kadar birçok yemeği, pişirme yöntemine ve süresine uygun olarak pişiren modeli alabilirsiniz. Ankastre set alırken dikkate değer diğer bir husus da malzemenin dayanıklılığıdır. Ankastre ocak fırının yoğun kullanıma tabi olması, aşınma ve yıpranma sürecini doğrudan etkiler. Dayanıklı malzemelerden üretilen setleri uzun yıllar gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Ankastre Fırın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lezzetli yemekler yapmak için en büyük yardımcınız olan ankastre fırınları tercih ederken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri enerji tasarrufu sağlamasıdır. Minimum enerji tüketimiyle maksimum verimlilik sağlayabilen elektro turbo, multifonksiyonel ve statik modellerdeki en iyi ankastre set enerji israfını önler. Böylece hem çevreye katkı sunar hem de beklentileri karşılayabilir. Diğer dikkat edilmesi gereken husus, fırın kapağının ısıyı hem içerden hem dışardan koruyabilmesidir. 3 katlı soğuk cam kapak özelliği bulunan fırınlarda sıcaklık içeriye hapsedilerek yemeklerin hem zamanında hem de kıvamında pişmesi sağlanır. Ankastre setlerin sürekli temiz kalmasına dikkat etmek gerekir.

Evin en steril ortamlarından biri olması gereken mutfakta temizlik önemli bir yer tutar. Yoğun bir çaba gerektirmeden temizlenebilen ürünlerin sayısı gün geçtikçe artar. Buna yönelik olarak, pratik temizlik yöntemleri sunan modeller daha fazla ilgi görür. Buharlı temizleme yapan fırınlar bunlardan biri olarak öne çıkar. Kullanıcıları büyük bir zahmetten kurtaran ve kendi kendini temizleyebilen bu fırın modeli mutfakta önemli kolaylıklar sağlar.

Doğaya zarar vermeyen malzemeden üretilen fırınlar gün geçtikçe daha da değer kazanır. Gri ankastre seti alırken zaman ayarlı olmalarına da dikkat etmek gerekir. Yemeğinizin ideal pişme süresinin ayarlanabilir olması ve piştiğinde de uyarı zilinin çalması mutfaktaki diğer işlere odaklanmanızı kolaylaştırarak zamanı verimli kullanmanızı sağlar.

Birden fazla yemeği aynı anda pişirmek isteyenlerin fırın hacmine dikkat etmeleri gerekir. Kalabalık misafir ağırlarken eş zamanlı olarak hem ızgara hem de köfte pişirmeye olanak tanıyan multifonksiyonel beyaz ankastre seti modeli tercih edebilirsiniz. Teleskopik ray sistemli olan tepsileri seçmek de önemli avantajlar sunar. Yüksek sıcaklıktaki yemekleri kontrol ederken tepsilerin dengede olması güvenlik açısından oldukça önemli hâle gelir. Teleskobik raylı sistem tam olarak bu işleviyle olası bir kazayı engeller.

Diğer ankastre ürünlerde olduğu gibi ankastre fırın alırken de, dijital ekranlıları tercih etmek, dikkate değer hususlar arasında bulunur. Hem uzaktan hem de manuel olarak müdahale etme şansı veren dijital ekranlarla tercihlerinizi ortam koşullarına uygun olarak belirleyebilirsiniz.

Ankastre Mikrodalga Fırın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Fırınlardan sonra mutfaktaki en önemli yardımcılardan biri olan mikrodalga ankastre fırınlar sebze, meyve, et ve diğer ürünleri kısa sürede yemeğe hazır hale getirebilir. Yoğun bir iş temposunda çalışanlar için ideal bir tercih olan mikrodalgaların yerleştirileceği alan dikkate alınması gereken bir husustur. Oldukça yüksek ısıya sahip olması sebebiyle, etrafındaki ürünlerin ısıya dirençli malzemelerden seçilmiş olması gerekir.

Etrafındaki ürünler kadar, mikrodalganın içine yerleştirilen kaplar da sıcaklığa uygun olarak seçilmelidir. Kapların hem mikrodalganın sıcaklığına karşı dayanıklı olması hem de yiyecek için uygun olan materyalden yapılması oldukça önemlidir. İnox ankastre set mikrodalga fırın seçerken programlanabilir dijital kontrol paneli olan modellerin tercih edilmesi gerekir.

Manuel seçimler hataya yol açabileceği için hassas yiyeceklere özel süre ayarı bulunan menüleri seçerek yiyeceğinizin ideal ısınma süresini ayarlayabilirsiniz. Pişirme hızı diğer dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Ankastre mikrodalga fırından hızlı ısıtma ya da hızlı buz çözme gibi beklentileriniz varsa yüksek wattlı modelleri tercih edebilir ve en kısa sürede yemeye hazır yiyecekler sunabilirsiniz.

Mangal sever biriyseniz dikkat etmeniz gereken bir özellik olan grill fonksiyonuyla çeşitli et yemeklerini çok kısa sürelerde hazırlayabilirsiniz. Mikrodalga seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise enerji tasarrufudur. Mikrodalga fırınlarda farklı renkler için farklı temizleme yöntemlerinin olması, dikkate alınması gereken bir husustur. Beyaz olan ankastre mikrodalga, siyah ve gri olanlardan daha farklı bir temizleme yöntemi gerektirir. Temizlikte kullanılan malzemeleri özenle seçerek ürünlerin ömrünü uzatabilirsiniz.

Ankastre Ocak Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ankastre ocak alırken düşünülmesi gereken en önemli şey kullanılan malzemelerdir. Örneğin gazlı ocakların paslanmaz çelik metal tablalara sahip olması hem temizlik açısından hem de iyi bir pişirme deneyimi açısından fark yaratır. Paslanmaz çelik malzeme ocağın diğer parçalarını da koruyan yapısıyla uzun yıllar kullanmanızı sağlar. Dikkate alınması gereken diğer önemli şey de elektrikli ankastre ocak tercih ederken yüksek ısı dirençli cam malzeme tercih edilmesi gerektiğidir.

Cam malzemeden üretilen elektrikli ocaklar, kolay temizlenebilme ve darbelere karşı dayanıklı olması ile öne çıkar. Maliyeti dikkate alanlar için dikkat edilmesi gereken en önemli husus doğalgazla ve LPG ile çalışan gazlı ocakların seçilmesidir. Elektrikli ocaklara kıyasla daha uygun fiyatlı modelleri olması ve beklentileri istenen düzeyde karşılayabilmesi nedeniyle yoğun ilgi görür. Gazlı ocak tercih edenlerin kurulacak tezgâh ve duvardaki malzemelerin ısıya dayanıklı olmasına da dikkat edilmesi gerekir.

Ortamdan diğer ürünlere zarar verebileceği ihtimali göz önünde bulundurulmalı ve etrafında yanıcı malzemeden üretilen hiçbir şey olmamalıdır. Ayrıca yemeklerinizi daha eşit şekilde pişirmenize ve yanmayı önlemeye yardımcı olan hassas ısı kontrollü bir ocak seçmek de dikkate değer. Önceliği temizlik olanların cam yüzeylere sahip elektrikli ocakları tercih etmeleri daha uygundur. Uygun temizlik ürünleriyle kısa sürede pürüzsüz bir temizliğe erişebilirsiniz.

Hızlı pişirme özelliği beklentisi olanların dikkat etmeleri gereken en önemli şey fırın tercihidir. Bu tür beklentileri olanların elektrikli ankastre ocak modellerine yönelmeleri gerekir. Isıyı kabın tabanına hapsederek yayılmasını engeller ve yemeklerin daha hızlı pişmesine olanak sunar. Ocakların göz sayısı da dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husustur. Kalabalık aileler için 4 ve 5 gözlü modeller uygunken, iki kişilik ya da yalnız yaşayanlar için 2 gözlü ocaklar hem kullanım hem de maliyet açısından en ucuz ankastre set çeşitleri arasında yer alır. Aynı anda farklı yemekleri pişirmenizi sağlayan bu özelliği sayesinde zengin sofralar kurmanıza yardımcı olur.

Böylece aileniz ve sevdiklerinizle birlikte uzun süre keyifli vakit geçirme fırsatı yakalayabiliyorsunuz. Mutfakta yaşanabilecek olası kazaların gerçekleşmesi halinde anında gazı ya da elektriği kesen modeller tercih etmek de dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır. Bu modeller herhangi bir tehlike sezdiği anda kendi kendini kilitleme özelliğini aktifleştirerek yaşanabilecek tüm olumsuzlukları en aza indirir ve siz de sevdiklerinizin güvende olduğundan emin olabilirsiniz.

Ankastre Davlumbaz Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Davlumbaz set tercih ederken dikkat edilmesi gereken en öncelikli husus temizliktir. Yağ ve leke tutmayan modeller tercih etmek hem mutfağınızın temiz kalmasına hem de zaman tasarrufu sağlamanıza yardımcı olur. Oturduğunuz mekandaki havalandırma sistemlerine uygun olarak bacalı ya da bacasız davlumbazlar tercih edilmelidir. Baca sistemi olan bir mekânda yaşıyorsanız bacalı davlumbazları, baca sistemi olmayan bir mekânda yaşıyorsanız bacasız davlumbazları tercih edebilirsiniz.

Bacalı davlumbazlar ısı ve yağı hiçbir filtreleme olmadan doğrudan dışarıya gönderirken, bacasız davlumbazlar ortaya çıkan yağ ve buharı filtreleyerek dış çevreye temiz hava olarak gönderilmesini sağlar. Her iki yöntem de kötü koku ve yağ tabakasının evin diğer odalarını etkilemesi engellenmiş olur. Daha yüksek emiş gücüne sahip davlumbaz ihtiyacı olanlar için ürünün boyutu da büyük önem kazanır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus da davlumbazın ses düzeyidir.

Ses düzeyi davlumbazın büyüklüğüne ve fiyatına göre değişkenlik gösterir. Eğer evinizde yüksek sesin rahatsızlık yaratacağı bir ortam varsa düşük sesteki modelleri tercih etmek yararlı olacaktır. Ankastre ürün alırken dikkat edilmesi gereken hususları sıralamaya çalıştık. 3’lü ankastre fiyatlarını göz önünde bulundurarak bütçe belirlemek, tercih edeceğiniz ürün için en yüksek değeri elde etmenize de yardımcı olur.

Ankastre set fiyatlarının belirlenmesinin ardından kalitenin, özelliğin ve tasarımın en iyi kombinasyonunu sağlayanı seçebilirsiniz. Ankastre set beyaz modelleri için en uygun maliyetli olan ürünü belirleyerek malzeme, özellik ve tasarım önceliklerinizi göz önünde bulundurabilir, ihtiyaçlarınızı karşılayan ve bütçeniz için en iyi değeri sağlayan doğru seti bulabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.