Hesabım Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim Sepetim
Ankastre Setler Nasıl Temizlenir? Bakımı Nasıl Yapılır?
22.03.2023

Ankastre Setler Nasıl Temizlenir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Ankastre setler son yıllarda mutfakta en çok tercih edilen ürünlerden biri olarak ön plana çıkar. Modern görünümleri, mutfağın bir parçasıymış gibi durmaları ve tasarım noktasında birbirleriyle olan uyumları bunun en önemli nedenleri arasında yer alır.

Aynı zamanda kullanım kolaylığı da sunar. Ancak uzun süreli kullanım içinse ankastre set bakımı bir hayli önemlidir.

Ankastre set temizliği de montajı ve kullanımı kadar önemli bir konudur. Ankastre set, pek çok farklı elektronik eşyadan oluşur. Elektronik söz konusu olduğunda, hangi fonksiyonun hangi tuşla çalıştığı ya da bir fonksiyonun nasıl kullanıldığını bilmeniz hem uzun süre sorunsuz kullanım hem de maksimum verim için gerekli bir noktadır.

Bu gibi durumlar için kullanım kılavuzundan ya da teknik servisten yardım alabilirsiniz. Doğru kullanım bilgisi dışında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ankastre set bakımı olarak karşınıza çıkar.

Bakım konusu oldukça geniştir ve ankastre seti oluşturan cihazların sayısına göre değişir. En küçük ankastre set davlumbaz ve ocaktan oluşur. Setin içerisine fırın da eklenebilir. İhtiyaca göre setler büyütülebilir.

Bu şekilde 3'lü ankastre set ya da daha büyük setler elde etmek mümkündür. Bakımları da setin içerisindeki aletlerin cinsine göre değişir. Ankastre set fiyatları da setin büyüklüğüne ve içerisindeki aletlerin cinsine göre farklılık gösterir.

Sağlıklı Çalışma İçin Ankastre Set Bakımı

Ankastre setlerin bakımı iki ana başlıkta incelenebilir. Bunlarda ilki teknik bakım, diğeri ise temizlik olarak karşınıza çıkar. Teknik bakım, aletlerin düzgün çalışması ve arıza vermemesi üzerinde durulması gereken bir detaydır. 

Ankastre ocak fırın bakımında dikkat etmeniz gereken nokta ise elektrik bağlantısı ile doğalgaz bağlantısıdır. Güvenlik için her ikisinin de ara ara kontrol edilmesi gerekir.

Özellikle doğalgaz bağlantısının uzman kişilerce yapılmış olması önemlidir. Ankastre set bakımı kapsamında bu ürünlerin elektrik alıp almadığını ya da elektrikte bir kapak olup olmadığını da uzman kişilere kontrol ettirebilirsiniz.

Ankastre Set Bakımı Yaparken Davlumbazı Kontrol Edin

Ankastre sette bulunan davlumbazın bakımı da düzgün çalışması için önem teşkil eder. Yemek pişerken davlumbaza yağ buharı yapışabilir.

Filtreler zamanla kirlenebilir. Bu sebeple ankastre aletlere bakım yaparken davlumbazı kontrol etmeli, gerekirse davlumbaz ve filtre temizliği yapmalısınız. Aksi halde davlumbaz tıkanabilir. Tıkanırsa düzgün performans sergileyemez.

Güzel Görüntünün Devamı İçin Ankastre Set Bakımı ve Temizliği

Ankastre set bakımı kadar temizliğine de önem vermelisiniz. Mekanla çok iyi uyum sağlayan ve mekandan tasarruf sunan ankastre setler aynı zamanda göze de hitap eden aletlerdir. Bu sebeple temiz kalmaları gerekir.

Ankastre set bakımı ve temizliği üzerinde durmazsanız, zaman içerisinde güzel görüntüsünü yitirir, yıpranır ve bozulabilir. Özellikle yemek yaptıktan sonra ankastre set kirlenir. Ankastre set beyaz olsun ya da başka bir renkte olsun fark etmez, kiri gösterir.

Ocağa dökülen yiyecekler, yağlar ya da sıvılar kendini gösterir. Uzun süre bu kirler beklerse yapışır. İster klasik ister elektrikli ankastre ocak olsun bu kirleri hemen temizlemek gerekir.

Dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan biri, ankastre set temizliği yaparken kullanacağınız malzemelerdir. Paslanmaz çelikten üretilen malzemelerde süngerin sert yüzünü kullanmayın.

Ayrıca krem temizleyicilerle müdahale etmeyin. Aletlere süngerin sert yüzünü vurduğunuz zaman çizikler bırakabilirsiniz. Bunun sonucunda ankastrenin güzel görünümüne zarar verebilirsiniz.

Ankastre Set Bakımı Yaparken İnox Ocak Temizliği

Ankastre set bakımı ve temizliği yaparken kullanılan malzemelere dikkat etmelisiniz. İnox ankastre set temizliği yaparken, yanlış bez kullanımı yüzeylerde çizikler bırakabilir. Temizlik maddesi için tercih ettiğiniz kimyasal maddede ürüne zarar verebilir.

İnox malzeme temizliği için çeşitli kimyasal ürünler bulmanız mümkün. Ayrıca, satın aldığınız ankastre ürün için özel çıkarılan bir ürünün olup olmadığını servis yetkililerine danışabilir, bu sayede doğru ürüne ulaşabilirsiniz. 

Öte yandan inox ürünler gri ankastre set olarak da bilinse de, gri renge sahip olup inox olmayan setler de mevcuttur. Her iki ürün için de krem temizleyicilerden uzak durun.

İlk başta lekelere çıkarsa da, içerisinde bulunan partiküller sebebiyle zamanla yıpranma olabilir. Aynı durum beyaz ankastre set için de geçerlidir.

Ankastre set bakımı kapsamında inox ocakları temizlerken renk açan deterjanlardan, sirkeden ve yine çamaşır suyundan kesinlikle uzak durun. Bu ürünler aşındırıcı özelliğe sahiptir. Sadece inox için değil, tüm ankastre ürünler için bu durum geçerlidir.

Dezenfektan ürünler de inox ankastre aletlerde paslanma riskini arttırır. İnox ankastre set bakımı için önerilen ürün bebek yağıdır. Ürünün kullanım ömrü için bebek yağı deneyebilirsiniz.

Ankastre Set Bakımı Yaparken Ocak Nasıl Temizlenir?

Ankastre set bakımı yaparken temizliğe en sık gerek duyulan parça ocaklardır. En iyi ankastre set bile temizliğe ihtiyaç duyar. Bu ürünleri temizlemeden önce üreticinin önerdiği talimatları okumak ve ona göre bir yol izlemek daha doğru bir tercih olur.

Aksi halde istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Uygun temizlik malzemesi kullanarak hem istediğiniz temizliğe ulaşır hem de ürünün parlaklığını kaybetmemesine yardımcı olursunuz. Tüm ankastre setler, hatta rustik ankastre set için de durum böyledir.

Krem temizleyiciler kadar yine çamaşır suyundan da uzan durun. Bulaşık deterjanı da uzak durmanız gereken bir başka üründür. ankastre set bakımı yaparken kesinlikle bu ürünler temizlik listenizin dışında olsun.

Bu kimyasal maddeleri kullandığınız zaman aşınmalara davetiye çıkarmış olursunuz. Söz konusu ürünleri kullandıktan sonra deforme ve matlaşma olayıyla karşılaşabilirsiniz.

Ankastre set bakımı yaparken kullanacağınız ürün spreyler olsun. Spreyle püskürtme şeklinde uygulanır. Lekeli alanlara ürününüz için uygun olan spreyi sıkın ve daha sonra mikrofiber bez ile lekeyi çıkarın.

Kuruluma için de mikrofiber bez kullanın. Bulaşık süngerini kullanmanı gerekiyorsa, yumuşak kısmı ile müdahale edin. 

Ankastre set bakımı yaparken lekenin ocak üzerinde kalma süresi de bir hayli önemlidir. Ocağa ya da bir başka alete yemek döküldüğü zaman üzerinden zaman geçmemesine dikkat edin. Nemli bir bezle buradaki lekeyi almaya gayret edin.

Aksi halde leke kurur ve çıkarması daha zor hale gelir. Ankastre set bakımı esnasında bebek yağı kullanmak da aletlerin parlaklığını kaybetmemeleri için önerilen ürünler arasında yer alır.

Ankastre Set Bakımı Yaparken Cam Ocak Temizliği 

Ankastre set bakımı yaparken merak edilen konulardan birisi cam ocak temizliğinin nasıl yapıldığıdır. Bu ocaklar klasik ocaklardan farklı bir yapıda olduğu için kafa karıştırabilir. Her şeyden önce cam ocağa nazik davranmanız gerekir.

Kirler bazen inatçı olabilir, çıkarması zor olabilir ama nezaketi elden bırakmadan temizlemelisiniz. Lekeyi kazıyarak çıkarmaya uğraşmamalısınız. Özel temizlik malzemelerini bu ürün için de tercih edebilirsiniz.

Leke oluştuğunda hızlıca bezle ya da kağıt havlu ile müdahale edin. Müdahaleden önce kesinlikle ocağın kapalı olduğundan emin olun. Kaba birikintileri hızlıca aldığınız zaman detaylı temizlikte fazla yorulmazsınız.

Ankastre bakımı esnasında cam ocağı temizlerken sıcak ya da ılık su kullanabilirsiniz. İnatçı lekelere karşı plastik spatula da bir başka yardımcıdır. Yumuşattığınız lekeleri plastik spatula ile sökebilir ve lekeye veda edebilirsiniz.

Beyaz Renkteki Ankastre Set Bakımı Nasıl Yapılır?

Beyaz ankastre set de mutfaklarda en çok kullanılan ürünlerdedir. Beyaz renk mekanı ferah gösterir. Temizliği yapılmadığı zaman ise kiri en kolay gösteren renktir. Eğer satın aldığınız ürün beyaz renkte ise ankastre set bakımı daha çok önemli hale gelir.

Beyaz ankastre ürünleri temizlerken de mikrofiber bez kullanmaya dikkat edin. Ocak gözleri en çok dikkat edeceğiniz noktalardan olsun. Yemeklerinizin hızlı pişmesi için gözlerin tıkalı olmamasına dikkat edin.

Ocak bek takımı olarak tabir edilen yuvarlak şekildeki demir parçaları kaldırdığınızda, alt kısımda metal bir alan bulunur. Metal olduğu için zamanla pas tutabilir.

Bunu temizlemek için çeşitli kimyasallar kullanabilirsiniz. Kimyasal dışında, evdeki ürünleri kullanmak isterseniz şu malzemelere ihtiyacınız vardır:

Hamur kabartma tozu

Beyaz sirke

Diş fırçası

Kulak pamuğu

Cam kase

Hamur kabartma tozu genellikle çoklu halde ve küçük paketlerde satılır. Bu küçük paketlerden birini cam kaseye boşaltın. Ardından üzerine bir miktar sirke ekleyen. Karışımın köpürdüğünü görürsünüz.

Biraz karıştırdıktan sonra diş macununun ucuna karışımdan alın. Ardından ocağın bahsedilen metal kısmına sürün. Söz konusu alanı iyice fırçalayın. Son olarak kulak pamuğu kullanarak kurulama işlemi uygulayın.

Bu şekilde inatçı kirler ya da paslardan kurtulabilirsiniz. Ankastre set bakımı kapsamında ocağınıza uyguladığınız işlemle daha iyi yanma performansına ulaşabilirsiniz.

Ankastre Set Bakımı Esnasında Ocağın Gözlerini Temizleme

Ankastre fırın ocak temizliği yaparken, ocak gözleri için de evdeki ürünlerden faydalanabilirsiniz. 

1 litre sıcak su,

1 fincan limon tuzu,

Yaklaşık 1 su bardağı sirke,

1 yemek kaşığı da rendelenmiş sabun.

Bu ürünlerle kendi deterjanınızı oluşturabilirsiniz. Hazırladığınız malzemeleri bir tencerenin içinde karıştırarak limon tuzunu eritin. Ocağın gözlerini bu karışımın içine bırakın.

Karışımı 5 dakika kadar kaynatmak, yağların çözünmesine de yardımcı olur. Ardından süzgeç yardımıyla ocak gözlerini karışımdan kurtarın.

Gözleri ocağa yerleştirmeden önce kurumalarını bekleyin. Kuruduktan sonra yerleştirme işlemini yapabilir ve ocağınızı kullanabilirsiniz.

Ankastre Set Bakımı Yaparken Doğru Temizlik Malzemesini Tercih Edin

3'lü ankastre set fiyatları ile 2'li olanların fiyat farkı olduğu gibi, bu ürünler için satın alacağınız temizleme ürünlerinin fiyatları da değişkenlik gösterir.

Ayrıca her aletin kendine göre bir temizleyici kimyasalı bulunur. Dolayısıyla ankastre set bakımı yaparken seti oluşturan aletlere göre temizlik ürününü tercih etmeniz gerekir. 

Mutfağınız için en ucuz ankastre seti tercih etmemiş, kaliteli ürünlere yönelmiş olabilirsiniz, ancak bakım ve temizlik noktasına dikkat etmezseniz en kaliteli ürünlerin bile rengi solar. Ankastre set bakımı doğru yapılmadığı zaman aletlerin yüzeyleri çizilir. 

Ankastre set fiyatları üzerinde yaptığınız uzun araştırmalar da, bu aletleri satın alırken ve mutfağınıza yerleştirirken göstermiş olduğunuz çaba da bakım ve temizliğe dikkat edilmediğinde boşa gidebilir. Bir diğer ifadeyle ankastre fiyatları kadar bu aletleri korumak da önemlidir.

Ankastre Set Bakımı Yaparken İndüksiyonlu Ocakların Durumu

İndüksiyonlu ocaklar klasik pişirme aletlerinden farklılık gösterir. Ankastre setlerde de sıklıkla tercih edilir. Bu ocaklar açık alevle yanmazlar. Isıyı tam olarak tutarlar ve tencere, tava, çaydanlık gibi ev gereçlerinin tabanları bu yüzeylere tam oturur. Ankastre set bakımı yaparken bu ocakların temizliği esnasında bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir.

Özellikle ocak üzerinde yer alan göstergelerin yer aldığı kısımları temizlerken hassas davranın. Bu ocaklar cam yüzeye sahiptir. Dolayısıyla tellerle, sert bezlerle ya da süngerlerin sert kısımlarıyla temizlemek doğru değildir.

Üründe çiziklere sebebiyet verebilirsiniz. Bu ocakları da nemli bezle silmek gerekir. Ardından kurulama işlemine geçmelisiniz. Ocak iyice kuruduktan sonra çalıştırabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.