Hesabım Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim Sepetim
Aspiratörler İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Çözümleri
31.07.2023

Aspiratörler İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Çözümleri

Aspiratör sorunları yaşamamak ve verimli bir kullanım için aspiratör çalışma prensibini bilmeniz önem taşır. Yemek pişirmeye başlamadan 10 dk önce cihazı çalıştırmak yemek kokularını çeken yukarı doğru hava akışı oluşmasını sağlar. Yemek piştikten sonra da 10 dk daha çalışması yeterli olur. Ürünün düzgün ve verimli çalışması için dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da aspiratör temizliğinin yapılmasıdır. Düzenli yapılan aspiratör temizliği cihazın verimli çalışmasını ve uzun bir kullanım ömrü sağlar.

Aspiratör Nasıl Temizlenir?

Aspiratör temizliğine başlamadan önce cihazınızın elektrik bağlantısını kesmek için öncelikle fişiniz çekmelisiniz. Cihazın temizliğini yaparken elektrik aksamının su ile temas etmemesine özen göstermeniz gerekir. Temizlik yaparken ürünün çizilmesine veya deforme olmasına neden olmamak için sıvı ve krem yüzey temizleyiciler ve yumuşak temizlik bezleri kullanmalısınız. Bu temizleyiciler cihazın temizlediğiniz parçasına uyumlu olmalı, cihaza zarar vermemelidir.  

Cihazın metal filtrelerini ise ılık deterjanlı su ile temizleyebilirsiniz. Kısa sürelerle temizlik, yağ kalıntılarının hızlıca çıkmasını sağlarken size pratik bir temizlik süreci sunar. Eğer kullanma kılavuzunda makinede yıkanabileceğini belirten bir ifade varsa metal filtreleri makinede de pratik bir şekilde yıkayabilirsiniz. Ancak karbon filtreye sahip bir aspiratör kullanıyorsanız bu filtreleri yıkamanız önerilmez. 

Aspiratör Bakımı Nasıl Yapılır?

Cihazı ilk aldığınız gün gibi yüksek performansta ve uzun yıllar kullanmak istiyorsanız aspiratör bakımına özen göstermeniz gerekir. Bunun için cihazınız kirlendiğinde temizlemeli ve yağlanmasına izin vermemelisiniz. Ayrıca cihazın metal filtrelerini ayda bir kez bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz. Cihazınız karbon filtreye sahipse bu filtreler yıkanmaya uygun olmadığı için karbon filtreleri en az 4 ayda bir kez değiştirmelisiniz. Kullanım sıklığına göre bu süre kısalabilir. Cihazınızın bakımını düzenli yaptığınız taktirde aspiratör sorunları yaşamadan uzun yıllar boyunca sağlıklı ve dayanıklı bir kullanım sunar.

Aspiratörün Çekim Gücü Neden Azalır?

Cihazın çekim gücünün azalmasına farklı sebepler neden olabilir. Bu nedenlerden ilki cihazın filtrelerinin tıkanmış olmasıdır. Zamanında temizlenmeyen veya bakımı yapılmayan filtreler çekiş gücü kaybına yol açabilir. Bunun için ilk olarak filtrelerinin temizliğini uygun bir şekilde yapmalısınız. Fifltreyi değiştirdikten sonra da aspiratör çekiş gücünü kontrol edebilirsiniz. Eğer hala çekim gücü istenilen yeterliliğe sahip değil ise sorun motordan veya aspiratör yan parçalarından kaynaklı olabilir. Bunun için yetkili servislerden yardım alabilirsiniz. 

Aspiratör Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aspiratör sorunları yaşamamak için doğru ürünü seçmeniz önem taşır. İsteklerinizi karşılayacak bir cihaz satın almak için dikkat etmeniz bir kaç önemli nokta bulunur. 

  • Emiş Gücü

Alacağınız ürünün emiş gücü ortamdaki kokulardan kısa sürede kurtulmanız için önemli bir özelliktir. Mutfağınızın büyüklüğüne göre alacağınız cihazın emiş gücünün ne kadar olması gerektiğine karar verebilirsiniz. 

  • Cihazın Monte Edileceği Yer

Cihazın monte edileceği alanın genişliği ve monte edileceği yer önemlidir. Montaj yerine göre bacalı veya bacasız model seçmeniz gerekir. Bacasız tasarımlarda karbon filtreli olan modelleri seçebilirsiniz. Karbon filtreler kokuların hapsedilmesine önemli ölçüde katkı sağlar. Bu şekilde belirlemeler yaptıktan sonra istediğiniz özelliklere sahip modeli kolaylıkla bulabilirsiniz.

  • Mutfak Dekorasyonuna Uyum ve Konforlu Kullanım

Seçeceğiniz tasarım mutfak dolapları ve diğer eşyalar ile olan uyumlu şık bir görünüm oluşturmalıdır. Renk tercihlerine burada dikkat etmelisiniz. Ayrıca aspiratörlerde bulunan ışıklandırma sistemi de dekoratif görünüm sağlarken ayrıca işlevsel yönden de olumlu bir özellik sunar. Konforlu kullanım için dikkat edeceğini diğer bir diğer özellik ise ses seviyesinin düşük olmasıdır. 

Simfer web sitesini ziyaret ederek ihtiyacınız olan zevkinize uygun aspiratör modellerine göz atabilir, Simfer'in geniş yelpazedeki ürün ve fiyat seçenekleri arasından istediğiniz cihaza kolaylıkla ve hızlıca ulaşabilirsiniz. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.