Hesabım Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim Sepetim
Aspiratörler Nasıl Temizlenir? Bakımı Nasıl Yapılır?
24.04.2023

Aspiratörler Nasıl Temizlenir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Aspiratör mutfakların temizliğinde kurtarıcı rolü olan ve yemek pişirirken oluşan buharı ve yoğun kokuların mutfaktan uzaklaştırarak mutfağa sinmeden dışarı atılması için kullanılan bir mutfak eşyasıdır. Severek kullanılan ve pratik kullanıma sahip bu mutfak eşyası buhar ve kokuları hapsetmek ve uzaklaşmasını sağlamak için filtrelere sahiptir. Gerek aspiratör gerekse de filtreler yemek pişirilmesinden kaynaklı zamanla yağlanıp kirlenir. Eğer temizlik işi ertelenir veya yapılmazsa kullanılamaz hale bile gelebilir. Uzun zaman kullanmak istiyor ve filtrelerin tıkanıp kullanılmaz hale gelmesini istemiyorsanız aspiratör bakımını ve temizliğini düzenli aralıklar ile yapmanız gerekir.

Aspiratör Ne İle Temizlenir?

Bu mutfak eşyası sağlam malzemelerden yapılmış olmakla birlikte yine de zarar vermemek ve malzemesini aşındırmamak adına aspiratör ne ile temizlenir bilmek gerekir. Bu mutfak eşyasını aldığınızda yanında verilmiş olan kullanım kılavuzunda bazı parçaların bulaşık makinesinde yıkanabileceği yazıyor ise bu parçaları makinelerde yıkayabilirsiniz. Çelik, cam ve farklı malzemeden üretilmiş diğer parçaları ise malzemenin yapısına uygun olan deterjan ve bezlere ile temizlemek gerekir. Örneğin, aspiratör temizliği yaparken, cam olan bölümü sert ve aşındırıcı bir bez veya sünger ile temizlemeniz halinde cam çizileceği için hoş bir görüntü olmaz. Fakat cama uygun yumuşak toz bırakmayan mikrofiber gibi bir bez kullanırsanız hem kolaylıkla temizlemiş hem de kuruduğunda pırıl pırıl parlayan ilk gün ki gibi bir cam yüzeyi görüntüsüne kavuşmuş olursunuz.

Aspiratör Bakımı Ve Temizliği İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Mutfakta işinizi kolaylaştıran bu cihazları kullanırken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Bu şekilde uzun yıllar aspiratörünüzü kullanabilirsiniz. Bunlar kısaca şu şekilde listelenebilir:

Temizlerken elektrik tesisatı olan noktalara su kaçmamasına dikkat etmek gerekir.

Temizlerken kullanılan deterjan, temizleme bezi veya süngeri temizlenecek yüzeyin malzemesine uygun olmalıdır

Temizlik yapıldıktan sonra durulama aşamasında iyi durulama yapmak daha sonra yemek pişirme esnasında deterjanın yemeğe damlamaması için önemli bir husustur.

Aspiratörün İçi Nasıl Temizlenir?

Aspiratör temizliği için gereken tüm malzemeleri sağladınız peki aspiratör içi nasıl temizlenir? Temizliği zaman kaybetmeden fazladan efor harcamadan kolay bir şekilde yapmanız için uymanız gereken aşamalar vardır. Bu aşamalar şu şekilde sıralanabilir;

Temizlik yapılmadan önce ilk olarak fiş çıkarılmalı veya şalter indirilerek elektrik bağlantısı kesilmelidir.

Metal olan filtre sabunlu sıcak su veya bulaşık makinesinde ayda bir kez yıkanmalıdır.

Eğer filtre çok yağlı ise metal filtre çıkarıldıktan sonra sıcak sabunlu su dolu bir kap veya leğende biraz bekletilerek kir ve yağlar yumuşatılması sağlanarak daha sonra çok sert olmayan fırça veya sünger yardımı ile temizlenebilir.

Alüminyum olan kaset filtre uçlarda bulunan mandallarına basarak yerinen çıkarılabilir.

Aspiratör filtre temizliği yapıldıktan sonra iyice kurulanıp yerine takılmalıdır.

Eğer sahip olduğunuz ürün karbon filtreye sahipse bu filtre yıkanmayacağı için bir kaç ayda bir yenisiyle değiştirilmeli ve bu şekilde aspiratör filtre bakımı yapılmalıdır.

Aspiratörün dış yüzeyi uygun olan deterjan veya sabunlu su ile silinebilir. 

Elektrik aksamına hiçbir şekilde su veya başka bir malzeme temas ettirmemeye özen gösterilmelidir. 

Aspiratör Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Aspiratör bakımı ve temizliğine özen gösterip belirli aralıklarla temizliğini ve bakımını yaptığınız takdir de severek kullandığınız bu mutfak eşyasını uzun yıllar ilk gün ki görünümü ve sağlamlığı ile kullanmaya devam edebilirsiniz.

Siz de istediğiniz ve ihtiyacınız olan aspiratörü, yıllardan beri ispatladığı kalite ile estetik çizgilere sahip son teknoloji ile donatılmış zengin ürün yelpazesine sahip Simfer'de bulabilir, Simfer kalitesine güvenerek içiniz rahat bir şekilde kolaylıkla satın alabilirsiniz. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.