Hesabım Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim Sepetim
Aspiratörler'in Verimli Kullanımı İçin Nelere Dikkat Edilmeli?
04.06.2023

Aspiratörler'in Verimli Kullanımı İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Yemek yaparken mutfağı yemek kokuları ya da duman sarabilir. Bu nedenle havayı temizlemek için bazı cihazları kullanmanız gerekir. Aspiratörler de mutfak havasını temizleyen aletlerdir. Ortamda bulunan kötü koku, duman ya da gaz halindeki sıvı ve partikülleri uzaklaştırarak mutfakta temiz bir hava sahası bırakır. Aspiratörü verimli kullanmak için düzenli olarak temizliği yapılmalıdır. Kısa süreli aralıklarla temizliğinin yapılması hem verimini artırır hem de uzun ömürlü bir kullanım sağlar. Düzenli olarak yemek pişiriyorsanız ayda bir kez aspiratör temizliği yapmanız gerekebilir. Özellikle kızartma türlerinin fazla yapıldığı mutfaklarda ürünün yüzeyinde çok fazla yağ ve kir kalıntısı birikir. Bu sebeple kızartma yaptıktan hemen sonra temizlerseniz yağ kalıntıları yerleşmemiş olur.

Aspiratör Özellikleri Nelerdir?

Seçim yaparken, ürünler arasında kullanım alışkanlıklarınıza bağlı olarak bacalı ya da bacasız modellere yönelebilirsiniz. Bacasız modellerde kokuyu içine hapseden karbon filtre kullanılır. Bacalı modellerde ise dolap içine yerleştirilen baca aracılığıyla istenmeyen koku evden dışarı aktarılır. 

Aspiratörlerin özellikleri sahip oldukları hız ya da emiş gücüne göre değişiklik gösterir. Ayarlanabilir emiş gücüne sahip olması ortamdaki kötü kokunun şiddetine göre bir ayar yapmanızı sağlar. Saatte kaç metreküp hava çıkış transferi sağladığı, sahip olduğu motor sayısı, filtrelerinin çıkarılıp yıkanabiliyor olması, aydınlatma seçeneklerinin yeterli olması aspiratörlerin özellikleri arasında yer alır. 

Çoğu modelde sürgülü bir sistem bulunur. Sürgü kısmını çekerek çalıştırabilirsiniz. Ayrıca aydınlatmalar sayesinde ocakta pişen yemek için farklı bir ışık kaynağına ihtiyaç duymazsınız. 

Aspiratör Verimli Şekilde Nasıl Kullanılır?

Sesli ya da sessiz bir şekilde çalışan bu ürünlerin nasıl kullanıldığını bilmek önemlidir. Kullanımı oldukça kolaydır. Ürünün sağlıklı bir şekilde çalışıyor olması ve amacına uygun hizmet edebilmesi için filtrelerinin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Temizlenmeyen filtreler nedeniyle çekim gücü azalır ve kötü kokuyu gideremez hale gelir. Filtreler genellikle bulaşık makinesinde yıkanabilir. Düzenli temizlik yaparak uzun süre kullanabilirsiniz. Ayarlanabilir hız kademesinde mutfaktaki koku miktarının yoğunluğuna göre hızını artırarak kullanabilirsiniz. Eğer yemekten kaynaklanan duman koku dağıldıysa kapatmanız hem elektrik tasarrufu için gereklidir hem de cihazın fazla çalışmasını engeller.

Aspiratör Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aspiratör alırken mutfağınızın tasarım ve büyüklüğünü dikkate alarak bir seçim yapmalısınız. Modern tasarımlara sahip aspiratörler klasik ya da sürgülü modellerle karşınıza çıkar. Küçük mutfaklarda daha az yer kapladığı için sürgülü modeller tercih edilir. Klasik modellerde ise emiş gücü daha fazladır. Mutfağınızın dekorasyonu ile uyumlu bir model tercih ederseniz tasarım bütünlüğünü bozmamış olursunuz. 

Aspiratör alırken çalışırken gürültü yapmamasını, temizliğinin kolay yapılıyor olmasını, emiş gücünün yeterli olmasını göz önünde bulundurmanız gerekir. Cihazın çekim gücü ne kadar yüksek olursa mutfaktaki istenmeyen kokulardan o kadar kısa sürede kurtulabilirsiniz. Ürünün çalışırken çevreye rahatsızlık vermemesi de önemlidir. Seçilen ürünün kullanımı kolay olmalıdır. Parçalarının kolaylıkla sökülüp bulaşık makinesinde yıkanabilmesi temizlik açısından kullanım kolaylığı sağlar. Satın aldığınız ürünün enerji tasarrufu sağlaması ve çevre dostu olması da oldukça önemlidir. Seçtiğiniz aspiratör arızalandığı halde geniş servis ağına sahip, servisine kolayca ulaşabileceğiniz bir markayı tercih etmelisiniz.

Aspiratör Temizliği Nasıl Yapılır?

Aspiratörünüzü temizlemeden önce mutlaka fişi çıkarmalısınız. Kullanacağınız temizlik malzemeleri ürününüzü çizecek sert ürünler olmamalıdır. Sıvı ya da krem temizlik malzemeleri tercih edebilirsiniz. Filtrelerde biriken yağları fazla yağ içeren yemekleri yaptıktan hemen sonra temizlerseniz temizlik daha kolay olur. Zira kuruyan lekeleri çıkarmak zaman alır. Düzgün temizliği yapılmayan bir ürün ise işlevini düzgün bir şekilde yerine getiremez. Ilık bir suyun içerisine deterjan ya da yağ çözücü ekleyerek ürününüzü temizleyebilirsiniz. Filtreleri dilerseniz elde dilerseniz bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz. Ürünün temizliğini doğru bir şekilde yaparsanız uzun yıllar sorunsuzca kullanabilirsiniz. 

Siz de Simfer' in sunmuş olduğu en iyi aspiratör modellerini inceleyerek size en uygun olanı sepetinize ekleyebilir mutfağınızdaki temiz havanın keyfini çıkarabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.