Hesabım Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim Sepetim
En İyi Ankastre Set Tavsiyeleri 2023
22.03.2023

En İyi Ankastre Set Tavsiyeleri 2023

Gelişen teknoloji, yoğun ve hızlı geçen günlük yaşam nedeniyle günümüzde ihtiyacımızı karşılamaya yönelik, pratik, mutfaktaki işimizi kolaylaştırıp kısaltan çözümler arıyoruz. İşte tam da bu noktada karşımıza ankastre set çeşitleri çıkar. Ankastre seti denildiğinde herkesin genel bir bilgisi bulunur fakat aynı zamanda akıllarda; setin içerisine ne gibi ürünler dahil, seçerken nelere dikkat etmeliyim, hangi model benim için daha yararlı olur, hangi maddeden yapılan ürünleri tercih edersem temizliği daha kolay olur, yerleştireceğim alana uygun ankastre set çeşidini nereden bulabilirim, gibi pek çok soru belirir.

İşte tam da bu sebeple sizleri elektrikli ankastre ocak, ankastre fırın ocak, 3'lü ankastre set hakkında daha detaylı bir tura çıkarmak istiyoruz.

Ankastre Set Nedir ve İçerisinde Hangi Ürün Çeşitleri Bulunur?

Mutfak, yemek yapıp kendinize vakit ayırabileceğiniz, yemek hazırlarken ve yerken uzun ve keyifli sohbetler yapabileceğiniz bir sosyalleşme alanıdır. Hayatınızda bu kadar yeri olan bir alanda vakit geçirirken aynı zamanda konfor ve estetik görünüme de önem vermelisiniz. Ankastre, belirli bir alan içerisine yerleştirilen beyaz eşyalara verilen isimdir. Ankastre setler hem mutfaklarda hem de banyolarda karşınıza çıkabilir. Mutfaktaki ankastre set içerisinde bulaşık makinesi, buzdolabı, ocak, fırın, mikrodalga fırın, davlumbaz yer alır. Bu ürünler arasında 2'li ya da 3'lü set yapabilirsiniz. Ürünlerin özellikleri genel olarak şu şekilde listelenebilir:

Ankastre setler, mutfağınıza ve içerisine yerleştireceğiniz dolaplarınızın ölçüsüne uygun olduğu için dolaptan dışarıya taşma, sığmama gibi bir durum söz konusu olmaz. Bu nedenle ürünleri tek tek almak yerine set şeklinde almak hem mutfağınızda bütünlüğün yakalanmasına, mutfağınızın hoş bir görünüme kavuşmasına yardımcı olurken aynı zamanda da bütçenizde tasarruf etmenizi sağlar.

Genellikle 3'lü ankastre set bilinir fakat artık ihtiyaçlarınıza, mutfak ve dolap ölçünüze, sahip olduğunuz alana göre oluşturabileceğiniz setlerle kendi seçim ve ihtiyaçlarınıza göre bir mutfak dizayn edebilirsiniz.

Setler genellikle davlumbaz, fırın ve ocaktan oluşur. Bunun yanında pratik ve küçük hacimli olmasından dolayı yer ve zamandan tasarruf edebilmek için çok tercih edilen mikrodalgayı da ankastre set ürünleri içerisine ekleyebilirsiniz.

İçerisindeki ürünler cam, metal, inox gibi farklı malzemelerden üretilebilir. İnox ankastre set, kolay bir şekilde aşınmayan, çizilmeyen, paslanmayan ve su lekesi bırakmayan bir madde olan paslanmaz çelik de denilen inox maddesinden üretilir. Genellikle profesyonel mutfaklarda sıklıkla gördüğümüz inox ankastre setleri, siz de evinizin mutfağında tercih edebilirsiniz.

Ankastre set alırken ihtiyaçlarınıza yönelik olması çok önemli. Örneğin, evde ekmek yapıyorsanız, farklı tarifler deniyorsanız bu yemekleri pişirebilecek özellikteki set içeriklerine bakmalısınız. Bir diğer nokta da ailedeki birey sayısına göre tercih yapmak. İhtiyacınızdan büyük ve geniş hacimli ürünler seçmek gereksiz enerji ve kaynak kullanımına, fazladan yer kaybına sebep olur. Satın alırken buna dikkat etmeli, ihtiyacınızı karşılayan ve mutfağınıza en çok uyacak olan modelleri incelemelisiniz.

Ankastre Ürünler İçin Kurulum Tavsiyeleri

Ankastre cihazlarda mutfağınıza ve tercihinize göre yerleştirme ve gömme kurulum seçenekleri mevcut. Yerleştirme yani standart kurulumda hazır çerçeveli dolaplarınızın içerisine veya tezgahınızın üzerine seçtiğiniz ankastre set cihazları oturtup yerleştirilir. Hazır mutfaklarda çok yaygın olan bir kurulum çeşididir.

Bu noktada ürünler ile dolap kabini arasında boşluk kalmamasını istiyorsanız dolap kabini derinliği, boy ve genişliğine ve seçtiğiniz modelin ölçülerine uyum açısından dikkat etmeniz iyi bir tercih olacaktır. Eğer mutfakta büyük bir yenileme yapıyorsanız ya da dolaplarınızın ölçülerini belirleme imkanınız varsa gömme kurulum ile seçeceğiniz ürünlerin ölçülerine uyumlu, sıfır boşlukla, nizami bir görünüme sahip olabilirsiniz. Böylelikle ankastre ürünleriniz dolap ve tezgahlarınızdan birer parça gibi görünecektir.

Birbirinden Farklı Renk Seçenekleri İle Mutfağınızda Uyumu Yakalayın

Mutfağınızı dekore ederken bütüncül bir görünüm oluşturmak istiyorsanız mutfakta belirli bir hacim kaplayan ve sürekli kullandığınız ankastre ürünlerde seçeceğiniz renkler görünümün tamamlanmasına büyük katkıda bulunur. Hem temizliğinin kolay olması hem renginden dolayı daha az kir göstermesi bakımından siyah rengi tercih edebilirsiniz. Ancak Simfer'in geniş ürün skalasında rustik, beyaz ve gri ankastre set çeşitleri de bulunur. 

Eğer sade, temiz ve ferah bir görünüm yakalamak istiyorsanız beyaz ankastre set tam size göre bir tercih olacaktır. Ankastre beyaz setlerdeki en büyük yanılgı diğer renklere göre yağı ve kiri daha çok göstermesidir. Fakat kolay silinebilir cam yüzey sayesinde ankastre set beyaz renk modellerini rengi gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Mutfağınıza retro bir hava katmak, büyük yer tutan eşyaların görünümdeki asalet ile genel anlamda fark yaratmak istiyorsanız rustik ankastre set modellerini deneyebilirsiniz. Özellikle davlumbaz ve fırında retro model seçimi mutfağınızda daha rustik bir hava katacaktır.

Beyaz, siyah ve rustik renk seçeneklerinin yanında modern ve farklı bir görünüm yakalamak istiyorsanız aklınızın bir köşesinde gri ankastre set modellerini de bulundurmalısınız. Gri renk pek çok renk ile kolaylıkla uyum sağlarken aynı zamanda mutfakta zıtlık yaratmak isteyenlerin de gözde renkleri arasında yer alır.

Ankastre Ocak Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ankastre ocak seçiminde en önemli detay boyutlardır. Hem estetik bir görünüm yakalayabilmek hem de mutfak tezgahınızda diğer işlemleriniz için alan kalabilmesi için bu noktaya dikkat etmelisiniz. Sonrasında genel olarak, türü, modeli, rengi, hangi ihtiyaçlarınızı ne ölçüde karşılıyor olduğu gibi noktalara dikkat ederek mutfağınıza en uygun ocak seçiminizi yapabilirsiniz.

Ankastre ocaklar birden fazla enerji kaynağına göre çalışan çeşitte olabilir. Evinizde enerji kullanımına göre doğal gazlı, tüplü ya da elektrikli ocakları tercih edebilirsiniz. Elektrikli ocakların ısınma süresi kullanımı gelişen teknoloji ile eski elektrikli ocak modellerine göre oldukça kısaldığı için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Özellikle doğal gaz olduğunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta gaz kesme emniyetidir. Ocağı aktif olarak kullanırken ya da ocak aktif olarak kullanılmıyor fakat doğal gaz açık bir haldeyse olası bir gaz kaçağını önlemek, ocağı güvenle kullanmak için ankastre ocak alırken gaz kesme emniyeti olup olmamasına mutlaka dikkat edilmelidir.

Kullanım performansını etkileyen bir başka önemli nokta ocağın üst kısmında ızgara olup olmamasıdır. Temizliği düşünen veya daha net bir görüntüye sahip olmak isteyen elektrikli ankastre ocaklara göz atabilir. Elektrikli ocaklar aynı anda daha fazla tava kullanabilmek ve ocakta yerleşimi kolaylaştırmak için de güzel bir tercihtir. Simfer'de tercihe göre birbirinden farklı döküm ve emaye ızgaralı doğal gazlı ankastre ocak çeşidi bulunur. Döküm ızgaralar ısıyı daha iyi yansıtırken; emaye ızgaraların temizliği daha kolay olur. Ocağınızın cam yüzeyini sabun ve ıslak bir bez yardımıyla rahatça temizleyebilirsiniz.

Ocak seçerken dikkat edilecek bir diğer nokta ocakta yer alan göz sayısıdır. Ocaklarda dört göz kullanımı yaygın olsa da her mutfak ya da her tezgah dört gözlü ocağın boyutlarını karşılayamayabilir. Aynı zamanda çekirdek aileler ya da tek yaşayan bireyler için de fazla gelebilir. İşte bu nedenle Simfer'deki tek, iki ve üç gözlü ocak çeşitlerine de bakabilirsiniz.

Ankastre Fırın Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yapmak istediğiniz yemek için sadece ocak değil fırın seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Simfer multifonksiyon ankastre fırın ile 15 farklı program ve ısı ayarı sayesinde et ürününden, hamur işine, tatlıdan, tuzluya pek çok yemek tarifini rahatlıkla deneyebilirsiniz.

Elektro turbo ankastre fırınlardaki elektro turbo fan ile ısı fırının her bölümüne eşit derecede yayılır ve yemeğinizin her noktası aynı eşitlikte pişmiş olur. Ayrıca elektro turbo fan sayesinde etleri düşük ve yüksek derecede ızgara yapabilirsiniz. Elektro turbo fırınlarda 6-8 farklı pişirme programı bulunur.

Fırının pişirme özelliklerinin yanında cam ve aydınlatması da büyük önem taşır. Fırın kapağını açmadan yemek görünümünü net bir şekilde görebilmek özellikle hamur işi ürünlerinde büyük fark yaratır. Simfer'in üç cam sistemi ile sıcak fırın içerisinde tutulurken dışarıdaki camın soğuk kalması ile güvenliği sağlar. Ayrıca demonte özelliği sayesinde fırın temizliğini oldukça kolaylaştırır. Simfer'in birbirinden tarz beyaz, krem, siyah, gri, retro fırın çeşitleri ile siz de mutfağınızda hem şıklığı hem işlevselliği aynı anda deneyimleyebilirsiniz.

Mutfakların Teknolojik Yardımcısı: Mikrodalga Fırın

Mikrodalga fırınlar, pratik tarifleri denemek, yemekleri ısıtmak, çözdürmek için hazırda bekleyen bir kurtarıcıdır. Simfer'de de güvenle tercih edebileceğiniz mikrodalga çeşitleri mevcut. Grill fonksiyonu, dijital programlanabilir kontrol paneli, dondurulmuş gıda çözme özelliği, 800 Watt mikrodalga çıkış gücü ile hayatınızda kolaylık yaratabilirsiniz. Çocuk güvenlik kilidi sayesinde mikrodalga fırınınızı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Normal fırınlara göre küçük olan boyu ankastre şeklinde oldukça hoş ve küçük görülür. Bu da mutfağınıza farklı bir hava katar.

Ankastre Davlumbaz Seçimi Nasıl Yapılır?

Yemek yaparken mutfakta istenmeyen kokular oluşabilir ya da bu kokular evin diğer odalarına yayılabilir. Bunu önlemek için davlumbazlar mutfaktaki en önemli yardımcılardan biri. İçerisindeki motorun yardımıyla koku, ısı ve dumanı çekerler. Davlumbazı istediğiniz renk ve modelde seçerek mutfaklarınızda büyük fark yaratmak da elinizde. Simfer'de 60, 70, 90 cm olmak üzere beyaz, siyah, retro, gri renklerde; eğik, ada modelleri ve dokunmatik, push button seçenekleri ile birçok davlumbaz çeşidi bulunur.

Davlumbaz alırken çekiş gücünü, ses ve gürültü seviyesini mutlaka test etmelisiniz. Bu üç önemli unsur dışında tabi ki ölçü ve modeli mutfak ve ocak üstü genişliğiniz ile uyumlu olmalıdır. Davlumbaz denildiğinde akla ilk olarak filtre temizliği gelir. Filtre temizliği davlumbazın koku ve dumanı çekiş gücünü çok etkiler. Zamanla yağ ve kire dolup tıkanabilir. Bu nedenle orijinal filtreleri düzenli aralıklarla yıpratıcı kimyasallardan kaçınarak temizlemelisiniz. Filtreler kullanım şekli ve süresine bağlı olarak işlevselliklerini yitirebilirler. Belirli bir süre sonra filtrenizi temizlemenize rağmen işlevini yerine getirmediğini düşünüyorsanız yenisiyle değiştirmenin vakti gelmiş demektir. 

Sizin İçin En İyi Ankastre Set Modeli Hangisi?

En iyi ankastre set modeli seçimi için model çeşidi arttıkça karar verebilmek de bir hayli zorlaşabilir. Yılların tecrübesi, gelişmiş teknoloji ve güven ile üretilmiş ürünleriyle Simfer sizlere birbirinden farklı ürün çeşidi ve ankastre fiyatları ile pek çok ankastre set modeli sunar. 

Eğer ankastre setinizi baştan almıyor ama içerisindeki birkaç ürünü değiştirmeyi düşünüyorsanız bu da mümkün. Ankastre setlerde en çok kullanılan ocak, davlumbaz ve fırını ankastre davlumbaz fırın, ankastre ocak fırın, ankastre davlumbaz ocak olarak da kombine ederek mutfağınızdaki ankastre seti tamamlayabilirsiniz. 

Eğer geniş bir aileyseniz ya da kalabalık sofralara lezzetli fırın yemekleri yapmayı seviyorsanız 60 lt, 80 lt; 6 fonksiyon, 8 fonksiyona sahip fırın seçenekleri arasında seçim yapabilirsiniz. Derin fırını, yüksek çekiş güçlü davlumbazı ve gaz kesme emniyetli 4 gözlü dijital ocağı ile Simfer 8 Fonksiyon 80 lt XXL Multi Turbo Digital Ankastre Set tam da size göre. Hem de gümüş ve siyah seçenekleri ile!

Yemek esnasın ve sonrasında oluşabilecek kokuyu minimize etmek için güçlü bir davlumbaz şart. Bacalı/bacasız kullanım tercihi, 500 m3/saat hava transfer özelliği, farklı emiş gücü ve ışık şiddeti ayarları, düşük ses seviyesi, dokunmatik/ push button kullanım tercihi ile pek çok farklı davlumbaz modeli mevcut. Davlumbazınızı bütün set içerisinde alabileceğiniz gibi ankastre fırın ve ocakla ayrı şekillerde kombine ederek da alabilirsiniz.

Eğer uzun ömürlü, güvenle kullanabileceğiniz, gönlünüzde yer edecek bir ankastre set arıyorsanız; 3'lü ankastre set fiyatları hakkında bilgi edinmek ve bütçenize uyacak en ucuz ankastre set modelini bulmak istiyorsanız her bütçeye uygun ankastre set fiyatları ve geniş ürün yelpazesi ile Simfer'i ziyaret edebilir, dilediğiniz ürünü sipariş edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.