Hesabım Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim Sepetim
Kusursuz Görüntü Kalitesiyle LED Televizyonlarla Tanışın
04.06.2023

Kusursuz Görüntü Kalitesiyle LED Televizyonlarla Tanışın

Günümüzde televizyon teknolojisinin en popüler ve yaygın kullanılan ürünleri arasında LED televizyonlar yer alır. Gelişen teknoloji sayesinde evlere giren son derece ince ve hafif LED televizyon modelleri, göz alıcı tasarımları ve mükemmel görüntü kaliteleriyle herkesin dikkatini çeker. İnce tasarımlarının yanında mükemmele yakın görüntü sunan modeller yüksek teknoloji ile donatılır. Smart TV özelliği de bulunan modellerde WebOS ve uydu alıcı sistemi de bulunabilir.

Yüksek Kalitede Görüntü Veren LED TV Nedir?

LED TV nedir sorusuna yanıt olarak kısaca, LED TV, (Light Emitting Diode) ışık yayan diyotlardan oluşan bir arka aydınlatma teknolojisi kullanarak görüntüleri üreten bir televizyon türü denilebilir. Yüksek kalitede görüntü ve netliği elde etmek için, bu cihazlar daha az enerji tükettiği gibi daha ince bir tasarıma sahiptir. Böylelikle LED TV ne demek sorusuna verilecek cevap; enerji tasarruflu ve ince tasarımlı teknolojisi sayesinde yüksek görüntü kalitesi sunan bir cihazdır yanıtı verilebilir. Doğru bir seçim öncesi LED televizyonların avantajlarına göz atabilirsiniz.

 Yenilikçi Teknolojiye Sahip LED Televizyon Avantajları Nelerdir?

Gelişen teknoloji sayesinde evlere giren son derece ince ve hafif LED televizyonlar, göz alıcı tasarımları ve mükemmel görüntü kaliteleriyle hepimizin dikkatini çekmeyi başarır. İnce tasarım ve yüksek kalite görüntü dışında LED TV özellikleri şu şekilde listelenebilir:

 • Çevre dostu olan bu cihazlar, düşük enerji tüketimine sahiptir. Bu şekilde hem doğal kaynakları koruyabilir hem elektrik giderlerini kısabilirsiniz.
 • Yüksek kontrast oranına sahip olan modeller, karanlık sahnelerde bile detayları net bir şekilde görmenizi sağlar. Ayrıca hızlı tepki süreleri sayesinde hareketli sahnelerde bulanıklık ve gecikme oluşmaz.
 • LED TV'lerde geniş açılı görüntü özelliği oldukça dikkat çekicidir. Bu özellik sayesinde ekranın herhangi bir noktasından net ve canlı görüntüler elde edebilirsiniz. Böylece aile bireylerinin veya arkadaşlarınızın ekranı farklı açılardan izlemelerine rağmen, herkes aynı kalitede görsel deneyime sahip olur.
 • WebOS teknolojisine sahip modelleri internete bağlayabilir, dilediğiniz platformun uygulamasını cihaza indirebilirsiniz.
 • Uydu yayını takip etmek isterseniz uydu alıcılı modeller ile ekstra uydu cihazınıza ihtiyacınız kalmaz.

LED Televizyon Satın Almadan Önce Bilmeniz Gereken Özellikler

LED televizyon satın alırken dikkate almanız gereken temel özellikler bulunur. Ekran boyutu ve çözünürlük değerleri, ses sistemi, bağlantı seçenekleri ve akıllı TV özelliği gibi.

 • Ekran boyutu ve çözünürlük değerlerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Yüksek kaliteli Full HD ve 4K Ultra HD çözünürlük seçenekleri, gerçekçi ve canlı renklerle zengin görsellik sunarak özellikle dikkat çeker.
 • Kaliteli bir ses sistemine sahip olan LED televizyonların Dolby Atmos ve DTS gibi ses formatlarının destekleniyor olması, ses kalitesinde büyük fark yaratabilir.
 • HDMI ve USB girişlerinin sayısı, kullanıcıların ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle, dış cihazlarla bağlantıyı kolaylaştıran yeterli sayıda girişe sahip LED televizyonları tercih etmek doğru bir karar olabilir.
 • İnternet üzerinden film, dizi, müzik gibi içerikleri izlemenize olanak tanıyan LED TV'lerle kullanım alanınızı genişletebilirsiniz. Wi-Fi ve Bluetooth gibi kablosuz bağlantıya imkân veren televizyonları tercih edebilirsiniz.

Enerji Tasarruflu LED TV Nasıl Çalışır?

LED TV'nin çalışma prensibi enerji tasarrufu sağlayan LED teknolojisi sayesinde gerçekleşir. Tüm bu özellikleri içerisinde barındırmış olması LED TV nasıl çalışır sorusunu akıllara getirebilir. Cihazların çalışma prensipleri basitçe şu şekildedir:

 • LED TV'lerde kullanılan LED'ler iki ana kategoriye ayrılır: Kenar aydınlatmalı LED TV'lerde, LED'ler ekranın etrafında yer alır ve ışığı yönlendirici bir panel vasıtasıyla ekrana yansıtılır. Direkt aydınlatmalı LED TV'lerde ise, LED'ler ekranın arkasında bulunur ve ışık doğrudan ekrana yönlendirilir. Böylece daha derin siyahlar ve üstün kontrast sağlayarak görüntü kalitesini artırır. 
 • LED TV'lerde, her bir piksel renkli ışık yayan LED'lere sahiptir. Bu LED'ler kırmızı, yeşil ve mavi olmak üzere üç temel renkler farklı oranlarda karıştırılarak milyonlarca renk elde edilir ve ekranda gösterilir. 

Siz de smart LED TV ürünlerini incelemek için Simfer web sitesine göz atabilir, istediğiniz modeli seçerek full HD görüntünün keyfini çıkarabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.