Hesabım Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim Sepetim
Smart TV ve Android TV Nedir? Farkları Nelerdir?
03.07.2023

Smart TV ve Android TV Nedir? Farkları Nelerdir?

Teknolojinin gelişimi hayatın her noktasına yansıdığı gibi televizyonlara da yansımıştır. Daha önce kullanılan tüplü televizyonların yerini artık akıllı televizyonlar aldı. Akıllı televizyonlar kullanıcılarına görüntü kalitesi ve canlı renkleri ile eşsiz bir izleme deneyimi sunar. Sizler de bu deneyime yakından eşlik edebilmek için Android işletim sistemi olan televizyonlar tercih edebilirsiniz. Android işletim sistemi sayesinde televizyonlarınıza dijital içerikleri izlemek için gibi pek çok farklı uygulama yükleyebilirsiniz. Pek çok kişinin aklında ise smart TV mi yoksa Android TV mi tercih etmeliyim sorusu yer alır. Smart TV ve Android TV arasındaki farklara ve Android işletim sistemi nedir gelin bir göz atalım.

Smart TV Nedir?

Televizyon satın alırken smart TV ve Android TV arasındaki farkları bilmeniz daha sağlıklı kararlar vermenizi sağlar. Smart tv internete bağlanabilen bir televizyon türüdür. Geleneksel televizyonlardan farkı ise Wi-fi gibi farklı bağlantılar sayesinde internete kolaylıkla erişim sağlamanıza izin vermesidir. Böylelikle pek çok farklı içeriğe ulaşabilirsiniz. Smart TV modellerine göre sesli komutlar kullanabilir, ev cihazlarınıza bağlanabilir ve pek çok oyunu rahatlıkla oynayabilirsiniz.

Android TV Nedir?

Android TV ise Google tarafından geliştirilmiştir ve bir televizyon sistemi olarak bilinir. Android TV işletim sistemi sadece televizyonlarda değil otomobil ve akıllı saat gibi farklı daha pek çok şey üzerinde kullanılır. Android işletim sistemi ile de televizyonunuzda Google Play Store üzerinden pek çok uygulamaya erişim sağlayarak indirebilirsiniz.

Smart TV ve Android TV Arasındaki Farklar Nelerdir?

Smart TV ve Android TV nedir ve nasıl çalışır şeklinde araştırma yaptıktan sonra smart TV ve Android TV arasındaki farklara göz atabilirsiniz:

 • İşletim sistemleri birbirinden farklıdır. Smart TV'lerde üreticiye özel işletim sistemleri kullanılır. Android TV ise Android işletim sistemi tabanlı bir üründür. Kısacası Android TV daha fazla güncelleme ve uygulama desteği alabilir.
 • Uygulama destekleri Android TV için geniş bir yelpazeye sahipken smart TV için bu sınırlıdır. Smart TV genellikle üreticinin işletim sistemi ile sınırlıdır. Ürünü satın alırken üründe bulunan uygulamalarla sınırlı kalırsınız.
 • Android TV'ler Google tarafından periyodik olarak güncellenirken smart TV'ler de güncelleme üreticiye bağlıdır.
 • Daha güncel bir Android işletim sistemi kullanmanız daha gelişmiş ve kullanımı kolay bir ara yüze sahip olmanızı sağlar. Güncel bir Android televizyon işletim sistemi sayesinde son özelliklerden faydalanabilirsiniz.
 • Daha güncel bir sistem sayesinde daha fazla oyun ve uygulama desteğine sahip olabilirsiniz.
 • Performans için de güncel bir Android işletim sistemi kullanabilirsiniz. Daha yeni versiyonlarda bulunan güvenlik güncellemeleri de güvenli bir televizyon deneyimi sunar.

Android İşletim Sistemine Neden Dikkat Etmeniz Gerekir?

Televizyon satın alırken dikkat etmeniz gereken faktörlerden bir tanesi Android TV işletim sistemi versiyonları olarak bilinir. Farklı Android işletim sistemi sayesinde farklı özelliklerde televizyonlara sahip olabilirsiniz. Hangi Android işletim sistemi kullanacağınızı söylememiz sağlıklı sonuçlar vermese de en yaygın kullanılan versiyonları şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Android TV 5.0 (Lollipop),
 2. Android TV 6.0 (Marshmallow),
 3. Android TV 7.0 (Nougat),
 4. Android TV 8.0 (Oreo),
 5. Android TV 9.0 (Pie),
 6. Android TV 10.0 (Q),
 7. Android TV 11.0 (R).

En sık kullanılan Android işletim sistemi bunlar olmakla beraber siz de sistemlerin özelliklerini araştırarak ihtiyacınıza en uygun modele karar verebilirsiniz. Sizler de son teknoloji televizyon deneyiminin tadını çıkarmak için hemen şimdi Android işletim sistemi olan bir Simfer televizyon satın alabilirsiniz. Kendinize en uygun model ve versiyonu seçmek için Simfer web sitesini ziyaret edebilir, dilediğiniz model ile evde TV keyfinizi katlayabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.