Hesabım Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim Sepetim
Televizyon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz 2023
04.06.2023

Televizyon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz 2023

Akıllı televizyonlar günümüzde hayata renk katan ürünler arasında yer alır. Özellikle yüksek görüntüleme ve ses teknolojisi ile internet bağlantı kalitesi TV modelleri arasında tercih edilir özellikler olur. Ancak yine de televizyon alırken kullanım amacınıza göre bir tercih yapabilirsiniz. Televizyonunuzu film seyretmek için alıyorsanız görüntü kalitesine önem vermelisiniz. İyi bir görüntü kalitesi için UHD ve OLED teknolojiye sahip modellere yönelebilirsiniz. Eğer televizyonunuzu iş amaçlı kullanmayı planlıyorsanız kablosuz bağlantılı ürünleri seçebilirsiniz. Böylece televizyonunuzu tıpkı bir bilgisayar gibi kullanabilir, işlerinizi halledebilirsiniz. Televizyonunuzda uydu yayınlarını izlemekten zevk alıyorsanız uydu alıcılı modelleri seçerek bir üründe iki işi birden yaparak tasarruf sağlayabilirsiniz.

TV Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aradığınız kriterlere uygun televizyon seçimi yaparken bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir. Satın aldığınız televizyonun kullanışlı bir işletim sistemine sahip olması gerekir. Kullanışlı bir işletim sistemi arıyorsanız Android TV'leri tercih edebilirsiniz. Alacağınız televizyonun yüksek yenileme özelliğine sahip olması, ekran çözünürlüğünün ve ses kalitesinin yüksek olması önemlidir. TV çözünürlükleri arasında HD, Full HD, 4K UHD seçenekleri bulunur. Siz de kullanım tercihinize göre bunlardan bir seçim yapabilirsiniz. 

Seçtiğiniz televizyonun ekran boyutu da televizyon alırken dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Televizyonu koyacağınız odanın büyüklüğü, izleme mesafesi ayarı ve ne kadar büyüklükte bir ekranda izlemeyi sevdiğinizi göz önüne alarak bir seçim yapabilirsiniz.

Televizyon Özellikleri Nelerdir?

Tercih ettiğiniz televizyonun en iyi televizyon özelliklerine sahip olmasını arzu edersiniz. TV özellikleri arasında en önemlisi televizyonun sahip olduğu görüntü kalitesidir. Yüksek yenileme özelliğine sahip televizyonlar bulanıklığı minimuma indirerek görüntü kalitesini artırır. Ekran çözünürlüğü ne kadar fazla ise o kadar net görüntü elde edersiniz. Evde film izlerken ya da müzik dinlerken televizyonunuzun ses kalitesi de oldukça önemlidir. Sesi yükselttiğinizde ses de bozulma olmamalıdır. Televizyonun sahip olduğu Scart ve USB girişleri farklı kaynaklarla bağlantı kurarken gereklidir. Televizyonda bulunan yuva girişi sayısı önemlidir. Televizyonlarda en popüler yuva girişi HDMI olsa da USB, VGA ve DVI gibi türleri de bulunur.

Televizyon türleri çeşitli yapılarda üretilir. Bu türler; televizyonun ekran yapısı, markası, yazılımı, boyutu ve kullanım amacına göre farklılık gösterir. Ekran yapısına göre televizyon çeşitleri; Plazma TV, LCD TV, LED TV, Smart TV, OLED TV ve QLED TV'dir. Günümüzde daha çok LED televizyonlar tercih edilir. Bu televizyonlar aydınlatmayı görüntü panelinin arkasındaki LED'ler aracılığı ile yapar. Yüksek kalite görüntüsünün yanı sıra düşük elektrik tüketimi ile en çok tercih edilen ürünler arasında yerini alır. OLED TV'ler geniş izleme açısı ve bulanıklığa yer vermeyen kontrast yüksekliği ile en iyi teknik özelliğe sahip ürünlerdir. QLED TV'ler ekran parlaklığını azalma durumunda bile renkleri soluklaştırmayan iddialı bir performans gösterir.

LCD TV Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

LCD TV'ler diğer tüplü televizyonlara göre daha hafif ve ince bir yapıdadır. Bu televizyonlar, mesafe fark etmeksizin bir televizyondan beklenen net görüntü kalitesini sağlar. İçeriğindeki DVI çıkışı sayesinde televizyonunuzu aynı zamanda monitör olarak da kullanabilirsiniz. Oldukça geniş bir ekran boyutu seçeneğine sahiptir. Bir LCD TV'yi mutfakta ikinci televizyon yapabilir ya da salonun baş köşesine koyabilirsiniz. 

LCD televizyonunuzu evinizde konumlandırırken yüksek ısı, hava ve güneş ışığından etkilenmeyeceği bir alana yerleştirmelisiniz. Aksi takdirde bu etkiler bünyesinde değişiklikler yaşanarak kristallerin bozulmasına ve dağılmasına neden olur.

Smart TV Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Smart TV alırken televizyonu koyacağınız odanın büyüklüğünü göz önünde bulundurarak bir seçim yapmalısınız. Televizyonun özellikleri arasında sahip olduğu ses kalitesi de oldukça önemlidir. TV'nin sahip olduğu ses çıkış gücünü kontrol etmeniz gerekir. Bazı modellerde sesli komut özelliği de mevcuttur. Smart TV'ler çok sayıda teknolojik bağlantı özelliğine sahip ürünlerdir. Televizyonunuz ile oyun oynayabilir, USB bağlantısı ve HDMI girişlerini kullanarak video izleyebilir ya da internet üzerinden video açıp izleyebilirsiniz. Sanal klavye aracılığıyla sosyal medya sitelerinde gezinebilir, dev ekranda bunu yaşamanın keyfini çıkarabilirsiniz. Bu özellikleri en iyi şekilde kullanmak için TV içindeki yazılımın son teknoloji olup olmadığına da bakmanız gerekir.

Siz de istediğiniz televizyonu Simfer'de bulabilirsiniz. Geniş ürün yelpazesinden ve uygun fiyatlı seçeneklerden faydalanıp televizyonunuzun keyfini çıkarabilirsiniz. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.