Hesabım Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim Sepetim
Turbo Fırınlar Nasıl Temizlenir? Bakımı Nasıl Yapılır?
24.04.2023

Turbo Fırınlar Nasıl Temizlenir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Turbo fırın, aynı anda birden fazla yemek pişirebilme özelliğiyle mutfaklardaki profesyonel yardımcınızdır. Klasik pişirme yapan fırınlardan farklı olarak fırın içerisinde yer alan fan, ısının fırın içinde eşit dağılmasını sağlar. Böylece fırın içinde bulunan yemekler aynı anda pişer. i kinci bir yemek için fırını tekrar çalıştırmanız gerekmediğinden enerji tasarrufu yaparak da bütçenize katkı sağlar. Peki, bu kadar marifetli bir mutfak aletinin temizliği ve bakımı nasıl yapılmalı?

Turbo Fırın Temizliğinde Bilmeniz Gerekenler?

Her elektrikli ev aletinde olduğu gibi turbo fırın temizliğinde de kullanıcı olarak merak ettiğiniz soru olan turbo fırın nasıl temizlenir sorusunun birçok cevabı olsa da fırına zarar vermeden temizlik yapmak önceliğiniz olmalıdır. Fırını; fırın teli, fırın tepsisi, fırın içi ve fırın camı olmak üzere 4 farklı bölüme ayrılarak temizleyebilirsiniz. Önce tellerden başlayabileceğiniz gibi önceliği fırın içine ya da fırın tepsilerinde de verebilirsiniz. Son sırada ise cam temizliği gelir. Her bir parçayı temizlerken dikkat edeceğiniz en önemli konulardan biri parçaların zarar görmemesidir. Nedeni ise metal parçalardan biri çizildiğinde zamanla çizilen yer oksitlenerek paslanır. 

Turbo Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?

Turbo fırın temizliğine başlamadan önce turbo fırın ne ile temizlenir sorusuna cevap vermelisiniz. Fırın temizliği sırasında fırın temizliğine uygun bulaşık deterjanı ya da benzeri kimyasallar kullanabileceğiniz gibi sirke, karbonat ve limon gibi doğal malzemeleri de kullanabilirsiniz. Turbo fırın temizliği yaparken dikkat etmeniz gereken detaylar şu şekilde listelenebilir:

  • Fırını ne sıklıkta kullandığınız fırın temizliği rutini belirlemeniz açısından önemli. Hamur işinden et yemeğine hemen hemen her yemeği fırında pişiriyorsanız fırını sık temizlemeniz yağ birikintilerinin ve olası kokuların önüne geçer. 
  • Fırın temizliği sırasında kullandığınız bez yumuşak olmalı ki fırın yüzeyine zarar vermesin. Bulaşık süngeri ve bezi günlük temizlikte kullanabilirsiniz. Bununla birlikte yüzeyde tabaka oluşturmuş kirleri temizlemek için uygun kimyasallar uygulayabilirsiniz. Kimyasal uygulandıktan sonra kullanma talimatında belirtilen bekleme süresi sonunda sünger ve ıslak bez yardımıyla temizliğe devam edebilirsiniz.  
  • Fırın temizliği sonra her bir parçanın temizlik malzemesinden arındırılması önemlidir. 
  • Uygun kimyasallarla fırın temizliği yapabileceğiniz gibi sirke, limon, karbonat karışımından oluşturacağınız doğal temizleyicileri de deneyebilirsiniz.

Turbo Fırın İçi Nasıl Temizlenir?

Fırınlar buhar ve yemek artıklarını içinde biriktirdiğinden çok kolay kirlenen elektrikli mutfak aletleridir. Hemen temizlenmediğinde ise zamanla fırın duvarına, camına ve rezistansa yapışan yemek lekeleri kokuya sebep olur. Hemen temizlemeye fırsat bulamadığınız fırınların içini temizlerken ilk iş fırın duvarlarına yapışan yemek artıklarının yumuşamasını beklemektir. Bunun için sprey şeklindeki temizlik ürünleri işe yarayabilir. Sonrasında ise yumuşak bir bez ya da sünger yardımıyla kalıntılar temizlenir. Nemli bir bezle tekrar silinen fırın içi kuru bezle kurulandıktan sonra temizleme işi biter.

Turbo Fırın Camı Nasıl Temizlenir?

Fırın camı her ne kadar sağlam olsa da kolay çizilebilen bir yapıya sahiptir. Dış kısmı ortam tozlarını tutarken iç kısmı da yemek buharından dolayı kirlenir. Camı temizlerken cama zarar vermeyecek temizlik malzemeleri kullanmak gerekir. Bulaşık deterjanı ya da uygun temizlik malzemesi ve suyla ıslatılan yumuşak bir süngerle camdaki lekeler temizleyebilirsiniz. Sonrasında ise nemli bir bezle durulayabilirsiniz. Camı leke bırakmayan mikrofiber bezle de kurulandıktan sonra fırınınız yeniden kullanıma hazır hale gelir. 

Fırın Teli, Fırın Tepsisi Gibi Fırın Aksesuarlarının Temizliği

Fırın telinde genellikle ızgara yapımı sırasında yemek kalıntıları birikir. Teli temizlerken de çok fazla güç uygulamadan uygun temizlik ürünü ve sünger kullanmak yerinde olur. Aksi halde telde oluşabilecek ufacık bir çizik zamanla paslanarak sağlığa zararlı hale gelebilir. Fırın tepsisini de bulaşık deterjanı ve süngerle fazla güç uygulamadan kolayca temizleyebilirsiniz. Sadece önceden varsa inatçı lekeler için suda bekletmeniz gerekebilir.

Turbo Fırın Bakımı Nasıl Yapılır?

Turbo fırın bakımında ilk iş fırının rutin temizliğidir. Turbo fırın bakımı sırasında dikkat etmeniz gerekenler şöyledir;

  • Yemek yaptıktan sonra oluşan lekeleri nemli mikrofiber bir bezle hemen temizlemelisiniz.
  • Fırın temizliği yaparken fırının malzemesine (inox, cam, emaye…) göre temizlik ürünü seçmelisiniz.
  • Kullanma talimatında belirtilen tavsiyeleri dikkate almalısınız.
  • Temizlik ürünü olarak kimyasal kullanacaksanız, krem ürünler yerine sıvı ve sprey formdaki ürünleri tercih etmelisiniz.
  • Fırının temizliği sırasında yüzeyin, tepsinin ya da telin çizilmemesine özen göstermelisiniz.
  • Camı silerken çizmemek için yumuşak sünger kullanmalısınız.

Kolay kullanımının yanından kolay temizlenebilme özelliğiyle de öne çıkan turbo fırın modellerine Simfer web sayfasından ulaşabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.